Öztrak: Yeni kozmik oda vakası yaşamak üzereyiz

Öztrak: Yeni kozmik oda vakası yaşamak üzereyiz

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak basın toplantısı gerçekleştirdi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın McKinsey şirketi ile anlaşmasını 'Yeni bir kozmik oda vakası yaşamak üzereyiz' diye değerlendirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak basın toplantısı gerçekleştirdi. Faik Öztrak açıklamasında Albayrak'ın McKinsey şirketi ile çalışmasını eleştirirken gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Öztrak, maliyede yeni bir kozmik oda vakasının yaşanmak üzere olduğunu ifade etti.

İşte Öztrak'ın açıklamarından önemli satırbaşları;

-.Devletin bir aile şirketi gibi yönetildiğini gösteriyor.

-Devlet hazinesinin en mahrem noktalarını görecek. AKP döneminde orduda bir kozmik oda vakası yaşamıştık şimdi de Türk maliyesinde, hazinede bunu yaşamak üzereyiz.

-Bu şirkete bu görev verilirken ihale yapıldı mı? Yoksa AKP'nin huy edindiği adrese teslim ihalelerden biri mi? Ve ne kadar ödenmiştir.

-2015'ten bugüne kadar bu devletin bir bürokrasisi var ama danışmanlık hizmetlerine 70 milyar Türk lirası ödenmiş. Bu senenin ilk 8 ayı da dahil. Bu kuruma ne kadar ödendiği konusunda kamuoyu bilgilendirilmeli.

-İstanbul Bosası'nın bir sayfası var. Vakıflar Bankası'nın sermaye benzeri borçlanma aracına ilişkin ve Halk Bankası'nın kağıt ihracı var. Bu kağıtlar kime satılmış. Nitelikli yatırımcı yazıyor. Kim bu nitelikli yatırımcı? Bunun aslında işsizlik fonu olduğu konuşuluyor. İşsizlik fonununda bu bedelleri hazine kağıtlarıyla ödediği söyleniyor. Bu dolanbaçlı yollardan bu bankanların özel kredilerle ilgili yapacakları operasyonlarda kullanacakları devlet kağıtları buradan aldıklarını gösteriyor.

-Eğer bu yapılıyorsa bugüne kadar söylediğimiz özel kesimin borcunun kamunun borcu olma operasyonu gerçelşemeye başlamış demektir.
-Yetkililer bu konularda milleti aydınlatmalı. Çok önemli bir yemek firmasının bile Türk lirasındaki hareketliliği ve ekonominin gerçek durumunu açıklıyor. Faizler geçtiğimiz hafta artmaya devam etti.

-Bu kriz aslında 6 ayda çözülür. Ama tek adamın yaklaşımıyla çözülmez. Bir an önce ekonomide alınması gereken önlemler alınmalıdır. Nasıl almaları gerektiği ile ilgili ise Genel Başkanımızın yaptığı 13 maddelik açıklamaya baksınlar.

Kılıçdaroğlu'ndan iktidara 13 maddelik öneri

- McKinsey, IMF'den beterdir. Türk bürokrasisinin bir yabancı yönetime bırakılması bu insanların ne kadar yerli ve milli olduğunun göstergesidir.

-Bir sürü yerli firma var. Oturun onlarla çalışın. (Cumhuriyet)

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2018, 15:31
YORUM EKLE