banner109

Milli iradeye haksızlık

Milli iradeye haksızlık
Erdoğan'ın, istifa etmemekte direnen AKP'li belediye başkanlarına yönelik tehditlerini değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Falan başkan istifa etsin, falan yerinde kalsın. Bu milli iradeye haksızlıktır” dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kuşadası'nda Aydın Büyükşehir Belediyesi'nce gerçekleştirilen “muhtarlar çalıştayında” konuştu. Kılıçdaroğlu, bugüne dek “söz verip de tutmayanların” iktidar olduğunu, bu kez kendisinin denenmesini istedi. Muhtarların “milli iradenin” ilk kademe temsilcisi olduğunu vurgulayarak, koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “muhtarlar toplantısını” ima ederek, “Ben sizi ayağıma çağırmam. Nerede muhtar varsa ayağına gider konuşurum” dedi.
Demokrasinin aynı zamanda “devlette liyakat” anlamı taşıdığını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Devlette bakan olmak için sadece ilkokul diplomasına ihtiyaç var. Ama en altta şube müdürü, ya da şef olmak için en az 4 yıllık üniversiteyi bitirmek zorundasınız. Dünyanın en iyi üniversitesini de bitirsen müsteşar olmak için 10 yıl devlette çalışman gerekir. Devletle hükümet ayrı şeydir. Devletlerin sembolü bayraktır, ama hükumette bayrak yoktur. Liyakati çökertirseniz, devleti çökertirsiniz. Camiye, kışlaya, mahkemeye siyaseti sokmayın. Camiye siyaseti sokarsanız vatandaşı bölersiniz, mahkemeye siyaseti sokarsanız adaleti yok edersiniz, kışlaya siyaseti sokarsanız birileri gelir darbe yapar. Devlet işi ehline veren bir düzen içinde büyür ve saygınlık kazanır. O zaman devlette adalet olur. Ama bunları kaldırır her şeyi tek adama teslim ederseniz hak hukuk olmaz. Demokrasiyi birlikte savunmak zorundayız” diye konuştu.

NE DEMEK İSTİYORSUN?
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, istifa etmemekte direnen AKP'li belediye başkanlarına yönelik “tehditlerini” değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Bugünlerde bir tartışma var. Falan belediye başkanı istifa etsin, falan yerinde kalsın. Bu milli iradeye haksızlıktır. Ben gelip herhangi bir muhtarına 'seni beğenmiyorum, sen istifa et' deme yetkim de yoktur, hakkım da yoktur. Seni seçen millet. 'İstifa etmezsen bedeli ağır olur. Ben seni hapse atarım mı demek istiyorsun. Senin dosyalarını mı çıkarırım demek istiyorsun. Suç varsa, gizleyen de suçludur. Siz cinayeti görür de söylemezseniz o cinayete ortak olmaz mısınız? Kişinin suçu varsa mahkemeler var. Verirsiniz mahkemeye. Belki de beraat eder. Nereden biliyorsun? Rejimler tek kişiden oluşmaz” dedi.
Seçimle gelenin seçimle gitmesi gerektiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Hak dahi aramadan 'istifa edeceksiniz' diyorsunuz. Yarın çoluk çocuğu 'Senin hırsızlığın mı vardı, yolsuzluğun mu vardı?' diyecek. Torunlarına nasıl hesap verecek? Seçimle gelen birinin böyle bir haksızlıkla karşı karşıya kalması doğru değildir. Kişiler açıkça suç tehdidi altında bırakılamazlar” diye konuştu.

ÇERÇİOĞLU'NA DESTEK
Öte yandan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun daha yapacak çok hizmeti olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Önümüzdeki dönem bunları yapmanız için size her türlü desteği vereceğim” diyerek önümüzdeki dönem yeniden adaylığı için şimdiden yeşil ışık yaktı.

Nasıl bir entelim size anlatayım
CHP Lideri Kılıçdaroğlu konuşmasında, "CHP entellerin partisiymiş. Entellerden birisi de benim. Nasıl bir entelim size anlatayım... Babam ilkokul mezunu tapu memuruydu. Annem okuma yazma bilmezdi. Büyük ablam da bilmez. 7 kardeşiz, 7 kardeşten üniversiteye giden sadece benim. Sınavlara girdim devletin önemli yerlerinde görev yaptım. Kime borçluyum bunu? İşte şurada gördüğünüz adama: Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e borçluyum" dedi.
Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2017, 09:56
YORUM EKLE

banner97

banner96