banner112

İzmir siyasetinde 'açıkta kalan' polemik

İzmir depremi sonrası daire sayılarının düşürülmesiyle  açıkta kalan aileler üzerinden AKP iktidarına yüklenen İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, “Hükümetin en büyük suçudur” ifadesini kullanırken, AKP'li Necip Nasır ise, “Aytun bey, konuyu bilmeden suçlayıcı davranıyor” dedi.

İzmir siyasetinde 'açıkta kalan' polemik

Haber / Gökçe ADAR

İzmir'de 30 Ekim'de yaşanan deprem sonrası evleri yıkılan ve hasar gören vatandaşların oturacağı birkaç proje alanında daire sayısı düşürülünce; Barış, Cumhuriyet, Saraçoğlu ve Adalet Sitelerinin bulunduğu 1’inci Proje Alanı’nda 24 aile (hane) evsiz kalmıştı. Kendilerine teklif edilen zemin katları kabul etmeyen depremzedelere, Bayraklı Adalet Mahallesi'nde bulunan trafo alanına yeni bir apartman yapılması ve her bir aileye birer daire verilmesi sözü verilmişti. 16 Mart günü saat 16.00'da açıkta kalan aileler ve proje alanı depremzedeleriyle toplantı yapmış ancak açıkta kalan ailelerin daire sorunu yine çözüm bulmamıştı. Evsiz kalan aileler, trafo alanına bir apartman yapılmasını beklerken, İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, evsiz kalan aileler üzerinden AKP iktidarına yüklendi.

de

'BOLCA HAZİNESİ VAR'

Açıkta kalan depremzedelerin tek suçlusunun AKP iktidarı olduğunu ifade eden Çıray, “24 ailenin açıkta kalması bu hükümetin en büyük suçudur. Yerel yönetimlerin birçok sorumluluğunu üzerine aldılar o nedenle gereğinin yapılması lazım” dedi. Açıkta kalan depremzedeler için devlet hazinelerinden birini öneren Çıray, “Depremzedelere yer rahatlıkla bulunabilir. Devletin bol miktarda hazinesi var. Depremzedeleri mağdur eden de hükümet, yer bulacak olan yine hükümettir. İnsanlar kendi evlerini kaybetti. Aynı evleri sorunsuz eksiksiz, yapıp iade etmek yerine insanlardan birde para talep ediyorlar. Bu insanların zaten ödeme imkanı yok. Devletin derhal devlet kaynaklarıyla evler yapıp ücretsiz onlara teslim etmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

'SUÇLAYICI DAVRANIYOR'

AKP İzmir Milletvekili Necip Nasır ise açıkta kalan hiç bir ailenin kalmayacağını söyleyerek, Çıray'a cevap verdi. AKP'li Nasır, “24 aile, Bayraklı'da bulunan trafo alanının kendilerine tahsis edilmesiyle ilgili bir talepte bulundu. Bu talebin karşılanmasıyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Biz açıkta kalan ailelere de rezerv alanından ev vermeyi teklif ettik. Kimse açıkta değil ki. Onların yerleri var. Araştırmadan, konunun özetini bilmeden bizi suçluyorlar. Aytun bey, 24 kişi açıkta kalmış diye duymuş, konuyla ilgilenmeden suçlayıcı davranıyor. Biz kimsenin açıkta kalmaması için planlarımızı düzenledik” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bilal ÇATAL
Bilal ÇATAL - 2 ay Önce

1.nci proje alanında Cumhuriyet sitesi A blok 4 . kat ana yola bakan 120 m2 evim varken şimdi dışarda bekliyor arsa temini verilen sözlerin rn kısa sürede hayata geçirilmesi rica ediyoruz. Zemin katı asla kabul etmeyiz.Rezerv alanına yaşımız gereği gitmek istemiyoruz.Devlet ve yerel yönetimlerin anlayışı ve desteğini bekliyoruz.

Tahsin Şahin
Tahsin Şahin - 2 ay Önce

Şu anda yaşadıgimiz bir gerçek var buda 24 ailenin eksik daireden dolayı açikta kaldıgı kaldıki bizler baştan dairelerimizi yerinde istemiştik.
26 mart tarihinde başka proje alanlarina 7 aile daha yerleştirilmiş olup şu an itibari ile 17 aile sokaga atilmış durumdayiz
Izmir milletvekilimiz sayin Necip bey bizlere başka apartmanlarda hickimsenin zemine yerlestirilmeyip bizlere zemini göstermesi veya henüz ortada yukarı rezerv alanda hazır oturuma açilmamıs daireleri göstermesi hakkaniyete uygun olmayıp bu durum pazarda akşama kadar satilan domateslerden satilmayıp geriye kalan çürük domateslerin bizlere
satilmaya çalışilmasi olup bizler ne mülteciyiz nede bu ulkenin üçüncü sınif vatandaşiyız.
Yetkililerin böyle bakması bizleri daha çok rencide etmektedir.
Biz hiç kimseden hibe istemiyoruz yikilan evlerimizin arsalarina el koyanlardan yerinde bedeli mukabilinde dairelerimizi istiyoruz, arsalarimıza el konulurken hiçkimse bizim fikrimizi sormadı evlerinizi bir yıl içinde teslim edecegiz deyip birbucuk yil sonra sokaga atilmak nasıl bir duygudur sirçali köşklerde yaşayanlar elbette bizlerin çektigi acilari sıkintiları uykusuz gecelerimizi sosyal, ekonomok psikolajimizi anlayamazlar
Arsa konusu aylardir dillendiriliyor ama karinca boyu bir mesafe alinamadı

banner101

banner100