İzmir'deki üniversitelere 2 milyar liralık bütçe

İzmir'deki üniversitelere 2 milyar liralık bütçe

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde devam eden görüşmelerde bazı kurumların bütçeleri kabul edildi. Türkiye genelinde 125 üniversitenin bütçesinin kabul edildiği oturumda İzmir'de bulunan 6 devlet üniversitesine de toplam 2 milyar TL'lik ödenek çıktı.

AKP MKYK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, bütçede AK Parti hükümetlerinin tüm dönemlerinde olduğu gibi yine en büyük payın eğitim ve öğretime ayrıldığını söyledi. AK Parti olarak en büyük önceliklerinin başında gençleri iyi eğitimle yetiştirerek güçlü Türkiye'nin temellerini daha da sağlamlaştırmanın geldiğini belirten Kaya, "Bu önceliğimizi, üniversitelerimize, ülkemizin planlanan bütçelerinde ayırmış olduğumuz pay ile tekrar kanıtlamış olduk. Genel bütçeden 2002 yılında milli eğitime ayrılan pay yüzde 6.95 iken bu oran bugün yüzde 12'yi buldu. Yine YÖK'ün 2002 yılındaki payı 2.54 iken bu rakam bugün 4.14'leri bulmuştur. 2019 yılı bütçesinde geçmiş bütçelerde olduğu gibi büyük payın eğitime ayrılmış olması AK Parti'nin gelecek vizyonunun, ülkemize ve milletimize ne denli güvenli bir gelecek bırakmak istediğimizin büyük göstergesidir" dedi.

'EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİNİ SAVUNUYORUZ'


AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana hiçbir mazerete sığınmadıklarına dile getiren Kaya, "Üniversitelerimizde verilen kaliteli eğitim ve arttırılan kontenjanlar ile her zaman eğitimde fırsat eşitliğini savunuyoruz. Kabul edilen bütçe tasarısına göre İzmir’de bulunan üniversiteler arasında Ege Üniversitesi 878 milyon 195 bin Türk Lirası ile en büyük payı alırken, onu Dokuz Eylül Üniversitesi 779 milyon 621 bin liralık bütçeyle izliyor. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi 167 milyon 416 bin lira, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü 121 milyon 179 bin lira, Demokrasi Üniversitesi 30 milyon 964 bin lira, Bakırçay Üniversitesi'nin bütçesi ise 24 milyon 908 bin lira olarak belirlendi" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2018, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER