banner112
banner111

CHP'li Yücel'den 'İstanbul Sözleşmesi' açıklaması: Savcıdan umut veren görüş

CHP'li Deniz Yücel'in İstanbul Sözleşmesi'nden Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile çıkılmasının iptali için açtığı davada, savcılık 'İstanbul Sözleşmesi'nden Cumhurbaşkanlığı kararıyla çıkışın kanuna aykırı olduğu'nu ifade eden mütalaa hazırladı. Yücel, “Savcıdan umut veren görüş” dedi

CHP'li Yücel'den 'İstanbul Sözleşmesi' açıklaması: Savcıdan umut veren görüş

9 EYLÜL - Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, 20 Mart 2021 tarihinde, İstanbul Sözleşmesi'nden Cumhurbaşkanlığı kararıyla çıkılmasının Anayasaya aykırı olduğu ve iptali için Anayasa mahkemesine başvurulmasına yönelik dilekçe vermişti. Yücel'in verdiği dilekçe hakkında, Danıştay Savcılığı mütalaasını hazırladı. Savcılık mütalaasında, "Bu düzenleme ile Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi kanunlaşmıştır. Bu nedenle 6284 sayılı Kanun’un 2. maddesi yürürlükte iken Sözleşme’den Cumhurbaşkanı kararı ile çıkılmasına ilişkin işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır" açıklamasına yer verdi.

'MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR'
Mütalaanın sonunda da, Cumhurbaşkanlığı kararının iptal edilmesi görüşüne yer verilerek, "Açıklanan nedenlerle dava konusu edilen Cumhurbaşkanı kararının iptali ve 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin ilgili hükmünün Anayasa Mahkemesi'ne itiraz yolu ile taşınması gerektiği düşünülmektedir" görüşü ifade edildi. CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel de konuya ilişkin görüşlerini sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Mücadelemiz sürüyor. Danıştay Savcısı’ndan İstanbul Sözleşmesi için umut veren görüş. Hukuk insanları yasalara göre karar verir veya görüş belirtirse, baskı altına alınmaz, Hukuk dışına çıkmaya zorlanmazsa, İstanbul Sözleşmesi hem yaşar hem yaşatır” dedi.
 

YORUM EKLE