CHP'li Erdoğdu'dan 'KDV' açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu, "Enflasyonla mücadele istikrar sağlayarak, üretimi artıracak önlemler alarak ve demokratikleşme adımları atarak gerçekleşebilir." ifadesini kullandı.

CHP'li Erdoğdu'dan 'KDV' açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye başlanacak Katma Değer Vergisi Kanun Tasarısına ilişkin açıklama yaptı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye başlanacak Katma Değer Vergisi Kanun Tasarısına ilişkin, "Tasarı, bir mükellefin mal veya hizmet alışları dolayısıyla ödediği KDV'nin, hesaplanan KDV ile telafi edilememesi nedeniyle oluşan ve sonraki döneme devrederek biriken iadelerin ödenmesini tamamen Maliye Bakanlığının keyfine bırakıyor." ifadesini kullandı.

Erdoğdu, yazılı açıklamasında, TBMM’ye sevk edilen Katma Değer Vergisi Kanun Tasarısı ile piyasada KDV iadelerinin ödeneceğine ilişkin iyimser bir hava oluştuğunu belirtti.

Tasarıda böyle bir maddenin olmadığını, hükümetin bugüne kadar birikmiş yaklaşık 160 milyar lira KDV iadesi yapacağının "boş bir hayal" olduğunu savunan Erdoğdu, yaklaşan seçimler öncesi biriken KDV iadelerinin ödeneceği beklentisi yaratıldığını ileri sürdü.

Erdoğdu, şu değerlendirmede bulundu:


"Oysa tasarı, bir mükellefin mal veya hizmet alışları dolayısıyla ödediği KDV'nin, hesaplanan KDV ile telafi edilememesi nedeniyle oluşan ve sonraki döneme devrederek biriken iadelerin ödenmesini tamamen Maliye Bakanlığının keyfine bırakıyor. Tasarıyla, mükelleflerin bir vergilendirme döneminde indirilecek KDV toplamının, hesaplanan KDV toplamından fazla olduğu hallerde, aradaki farkın iade edilmeyeceği kuralını kaldırıyor ve her bir vergilendirme dönemine ilişkin 12 ay süreyle indirim yoluyla giderilemeyen KDV'nin, izleyen altı ay içinde mükellefe iadesini öngörüyor. Ama bütün bu düzenlemeler 1 Ocak 2019'da yürürlüğe girecek. O tarihten önceki birikmiş KDV iadesinin ödenmesi ise 'bütçe olanakları çerçevesinde' denilerek ve yıllara yayılarak iadesi ya da muhtelif vergi borçlarına mahsup edilmesi veya gider yazılması konusunda düzenlemeler yapmaya Maliye Bakanlığı yetkili kılınıyor. Yani birikmişlerin ödenmesi veya başka borçlara karşılık mahsup edilmesi tamamen Maliye Bakanlığının keyfine bırakılmış."

"FAİZLERİN YÜKSELMESİNE ENGEL OLAMAZLAR"


CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu, tasarıdaki bir ifadeyle "160 milyar liralık birikmiş KDV alacağının yasa çıkınca üç ay içinde ödeneceği" gibi bir anlam çıkarılmaya çalışıldığını, ancak gerçekte bunun tamamen Maliye Bakanlığının inisiyatifine bırakıldığını öne sürdü.

Bütçede böyle bir paranın bulunmadığını iddia eden Erdoğdu, şunları kaydetti:

"Varsayalım ki Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın belirttiği gibi 3 aylık sürede ödemeye kalktılar. Hazine kasasındaki 30 milyar TL'ye ek borçlanmaları ve yeni vergi getirmeleri gerekir. O zaman da faizleri yukarı çekerler. Yani seçim arifesinde sınırlı bir ödeme yaparak geçici bir canlılık yaratsalar bile faizlerin yükselmesine engel olamazlar."
Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2018, 13:50
YORUM EKLE