CHP'den Dokuz Eylül Üniversitesi'ne suç duyurusu

Sayıştay'ın kamu kurumlarındaki yolsuzluk ve usulsüzlükleri belirlemesine karşın suç oluşturan birçok konuyla ilgili işlem yapılmaması üzerine CHP harekete geçti. CHP, usulsüz harcamalar nedeniyle Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü ile Karayollar ve Spor Toto hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

CHP'den Dokuz Eylül Üniversitesi'ne suç duyurusu

CHP, Sayıştay raporlarındaki yolsuzluk ve usulsüzlükleri Cumhuriyet Savcılığı'na taşıdı. Osmangazi Köprüsü'nü işleten firmadan tahsil edilmeyen kamulaştırma bedelleri nedeniyle Karayolları Genel Müdürlüğü, usulsüz harcamalar nedeniyle Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü ve belge saklayarak denetimden kaçtığı belirtilen Spor Toto hakkında 3 ayrı suç duyurusunda bulunuldu.

'Belgeleri sakladı'

Sayıştay raporlarını savcılığa delil olarak sunan TBMM KİT Komisyonu Üyesi ve CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ile Avukatı Bülent Yücetürk'ün suç duyurusunda, “Yasa gereği kamunun hesap verme zorunluluğuna aykırı davranılarak görevi kötüye kullanma suçu oluşmuştur” denildi. Dokuz Eylül Üniversitesi ile ilgili suç duyurusunda Sayıştay denetimlerinde talep edilen mali tabloların denetçilere verilmediği, 40 adet belgenin saklandığı kaydedildi. Spor Toto Teşkilat Başkanlığı ile ilgili suç duyurusunda ise, finansal tabloların teslim edilmediği, belgelerin saklandığı belirtildi.

YORUM EKLE