banner112

Bayır, CHP'nin yeni gençlik politikalarını açıkladı

Bayır, CHP'nin yeni gençlik politikalarını açıkladı
CHP İzmir Milletvekili ve 27. Dönem Milletvekili Adayı Tacettin Bayır, seçim çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Pazar günü Gülbahçe, Balıklıova ve Mordoğan’da gerçekleştirdiği alan çalışmalarında, karşılaştığı çok sayıda genç seçmenle sohbet eden Bayır, CHP'nin yeni gençlik politikalarını açıkladı.

Gençliğe İyi Eğitim İş Aş Geliyor


Partisinin vaatlerini elindeki broşürü göstererek tek tek açıklayan Bayır, ‘’Ülkemizdeki 30 yaş altı yükseköğretim mezunu gençlere, Gençlik Garantisi Programı kapsamında istihdam, ücretli staj, eğitime devam ya da işsizlik desteği seçeneklerini sunacağız. Program kapsamında kamu kurumlarındaki staj olanaklarını artıracak, özel sektördeki ücretli staj olanaklarının genişletilmesi için teşvik uygulayacağız. İş garantili mesleki eğitim kapsamında, teknik meslek liselerindeki gençlerin okurken iş sahibi olmalarını sağlayacağız. Meslek lisesi veya çıraklık eğitim merkezlerine devam eden gençleri istihdam eden esnaf ve sanatkârlara vergi indirimi, sigorta primi indirimi gibi destekler sağlayacağız. Çalışma hayatına yeni girecek gençlerin sendikal hayata ilgilerini artırmak amacıyla Sendika Okulları kurulacaktır. Gençlerimizi her yönüyle yetiştireceğiz ve gelişmelerini sağlayacağız.’’ Dedi.

Üniversiteliye Yılda 1000 TL Burs


En çok dikkat çeken seçim vaatleri arasında gösterilen Gençlik bursu ile ilgili de açıklamalarda bulunan Bayır, ‘’Üniversite öğrencilerine 19 Mayıs ve 29 Ekim’de 500’er TL Gençlik Bursu vereceğiz. ÖSYM tarafından yapılan tüm sınavlarda giriş ücretini kaldıracağız. Üniversiteye giriş sınavında başarı sağlayamayan ve maddi durumu yeterli olmayan 18-20 yaş arası gençlere Aile Sigortası kapsamında aylık 400 TL üniversiteye hazırlık desteği vereceğiz. Sabit İnternet hatlarında adil kullanım kotasını tamamen kaldıracağız.’’ Dedi.

Girişimci Gençlik Ödüllendirilecek


Ülkemizdeki girişimci sayısının azlığına ve yeteri kadar desteklenmediğine dikkat çeken Bayır, ‘’Üniversiteden yeni mezun olmuş, iş arayan yoksul gençlerimize İŞKUR’a kayıtlı olmaları halinde 750 TL işsizlik desteği vereceğiz. Genç girişimcilere 200 bin TL’ye kadar faizsiz kredi olanağı ve 5 yıllık gelir vergisi muafiyeti getireceğiz. Kamu alımlarında genç girişimcilerin kurdukları firmalara destek amacıyla, % 10 - % 30 arasında ek maliyet avantajı sağlayacağız. AR-GE odaklı üretim için gençlerimizin bir yabancı dil, yazılım ve kodlama öğrenmesini sağlayacağız. Yerel yönetimlerde seçimle göreve gelinen karar organlarında % 20 gençlik kotası uygulayacağız. 81 ilde bölge spor liselerinin açılmasını sağlayacak, sporcu gençlerimizin eğitim düzeyini yükselteceğiz.’’ Dedi.

Genç Kartla Hayat Kolaylaşacak


CHP iktidarında Genç Kart uygulaması getireceklerini ifade eden Bayır, ‘’15 - 25 yaş aralığındaki öğrenci veya işsiz gençlerimize “Genç Kart” vereceğiz. Tren bileti satışlarında Genç Kart sahiplerine % 50 indirim uygulayacağız. Genç Kart sahiplerine ücretsiz aylık 2 GB mobil İnternet erişimini sağlayacağız. Genç Kart ile kültür sanat etkinlik biletlerinde ve mağazalarda “Gençlik İndirimi” uygulanmasını sağlayacağız. Genç Kart sahiplerine 4 yılda 1 kez ÖTV ödemeden telefon alma hakkı tanıyacağız.’’

Üniversitelinin Hayatı Kolaylaşacak


2 sene içinde yurt sorununu çözeceklerini ve öğrencileri tarikat yurtlarına teslim etmeyeceklerini vurgulayan Bayır, ‘’Yurt sorununu en fazla iki kişilik odalardan oluşan yurtlar inşa ederek 1 yıl içinde çözeceğiz. KYK yurt ücretlerini % 50 oranında düşüreceğiz. En az iki kişi oturmaları halinde üniversite öğrenci evlerinin kira, elektrik ve su fatura masraflarına katkı sağlamak için aylık 400 TL ‘sı barınma desteği vereceğiz. KYK kredisinin geri ödemesinden enflasyon farkını kaldırıp, gençleri faiz belasından kurtaracağız. Borçları yeniden yapılandıracağız. Devlet üniversitelerinde yemekhane hizmetlerini kar amacı gütmeyecek şekilde düzenleyecek, kaliteyi yükseltecek ve ücretleri düşüreceğiz. Türkiye’nin en kapsamlı dijital kütüphanesini açacağız. Yurt dışında diploma alan gençlerimizin üniversite denkliklerinin sağlanması için gerekli adımları atacağız. Ülkemizin yurtdışı temsilciliklerinde, öncelikle yurtdışında yetişmiş genç insanlarımızın görev almalarını sağlayacağız.’’ İfadelerini kullandı.

Üniversiteli Yurtdışını Görebilecek


Öğrencilerin yurt dışına gönderilmesi ile ilgili de vaatleri ile ilgili de bilgi veren açıklayan Bayır, ‘’Üniversite öğrencilerine ulaşım ve konaklama masraflarını karşılamak üzere iki kez yurtdışı seyahat desteği vereceğiz. Öğrencilerimiz için pasaport, defter bedelini ve yurt dışı çıkış harçlarını kaldıracağız. Öğrenciliği devam edenler için pasaport harç bedelinde yaş sınırını 30’a yükselteceğiz. Değişim programları ile yurt dışına eğitime giden gençlerin hibe tutarını artıracağız. Yurtlarda geniş bant İnternet altyapısını kuracak, ücretsiz ve kotasız erişim sağlayacağız. Her şey gençlik ve gelecek için yapılacak.’’ Diyerek sözlerini bitirdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2018, 15:03
banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100