Akşener'den erken seçim iddiası

Akşener'den erken seçim iddiası

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 15 Temmuz 2018'de öncelikle genel ve Cumhurbaşkanı seçimlerinin yapılacağını ileri sürerek, "Çünkü bugüne kadar genel seçimlerle mukayese edildiğinde AKP yerel seçimlerde genel seçimlere göre hep düşük oy aldı. Bu nedenle Sayın Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçimlerini yerel seçimlerden sonraya bırakmaz" dedi.

Partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında konuşan Akşener, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadınlarla birlikte olduklarını söyledi.

Kadınlarla buluşmaya İstanbul'dan başladıklarını ifade eden Akşener, TBMM'deki grup toplantılarında yapılan konuşmaları "salı vaazları" olarak niteledi ve bundan sonra her salı toplumun değişik kesimleriyle bir araya gelerek bu vaazlara katılma kararı aldıklarını belirtti.

İYİ Parti'nin cesurlar ve kadınlar hareketi olduğunu dile getiren Akşener, konuşmayan bir Türkiye ile karşı karşıya kalındığını, bu suskunluğa önce kadınların sonra gençlerin eklemlendiğini ileri sürdü.

"PEK ÇOK KADIN BEDEL ÖDEDİ"


8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün oluşması için Dünya ve Türkiye'de pek çok kadının bedel ödediğini anlatan Akşener, "Türk kadını kadın hakları yönüyle dünyadaki hemcinsleriyle birlikte hareket etmiştir. Türk kadınları, uzun süren savaşlarla haşır neşir bir coğrafyada yaşadıkları için açları doyurmak gibi bir görevleri olmuştur." diye konuştu.

"SİYASİLER TARİH BİLMİYOR"


Türk kadınlarının tarihte aldıkları rollere ilişkin örnekler veren Akşener, mevcut siyasetçileri tarihi bilmemekle suçladı. MHP'yi iktidarın küçük ortağı olarak niteleyen Akşener şöyle konuştu:"Bunları değiştirecek olan kadınlardır, sizlersiniz. Uzun yıllar kadın konusunda çalışmış bir hoca olarak ve çeşitli gruplarla mesai harcamış bir siyasetçi olarak kadınların gücünü biliyorum. Onun için pergelimizin ucunu kadınlarımızın üzerine koyduk. bu hareketin arkasında çok önemli bir motivasyon var. Erkek siyasetçilerin ortaya koyduğu tavırlar nedeniyle oluştu. Kadın cinsiyeti üstünde yürütülüyor kavgalar. Erkeklerin, kadınların üzerinden ellerini çekmesi gerekiyor. Aynı ailede başı açık, başı kapalı kızlar yaşıyor. Bunların arasında sorunlar yok. Ancak açık ve örtülü kadınlar arasında derin ayrımlar yapıldı. Yeniden ayrıştırma ve düşmanlaştırma oluşturuldu."

"KADINLAR ŞEYTANLAŞTIRILIYOR"


Son dönemlerde din adamı kisvesi atındaki kişilerin 24 saat içerisinde kadınlarla ilgili fetvalar verdiğini aktaran Akşener, "Kur'an-ı Kerim'in hiçbir yerinde olmayan kadın bedeni ve cinsiyeti üzerinde yapılanlar bir kul hakkıdır. Bunlar gündeme getiriliyor ve kadınların şeytanlaştırıldığı bir süreçten geçiliyor. Biz bütün bunların ne olduğunu ve neye tekabül ettiğini biliyoruz. Bir kadın isterse her şeyin değişeceğini biliyoruz. Eğer sabırla, ağır başlılıkla ve itidalle hareket ediyorsak bu kesinlikle korkumuzdan değil. Bu sadece Türkiye'nin huzura, Türkiye'nin kardeşlik hukukuna duyduğumuz inançtan geliyor." ifadelerini kullandı.

"KADINLAR ÜZERİNDEN POLİTİKAYA İZİN VERMEYECEĞİZ"


"Hiçbirinizin hiç kimseden korkmadığını biliyorum" diyen Meral Akşener, şunları kaydetti:

"Biz yola çıktık ve dikkat edin bazı şeyler yavaş yavaş değişmeye başladı. Kadınlar üzerinden politika yapma, onları hem siyasetin hem de hayatın metası haline getirerek siyasette yol alınmasına bundan sonra dur diyeceğiz. Tarih bilmezlere, kadını, anneliği ve tarihi öğreteceğiz. Kadına şiddetten iyi hal indirimi verenlere sesleniyorum. Bizim iktidarımızda, kadına şiddetten iyi hal indirimine son vereceğiz."

Akşener, şeker fabrikalarının satışının durdurulması için mücadele edeceklerini, ABD'ye Osmanlı tokadı atılması amacıyla İncirlik Üssü'nün kapatılıp kapatılmayacağını sormayı sürdüreceklerini söyledi. Her salı kadın ve gençlerle bir araya geleceklerini belirten Akşener, kadınlardan vatandaşın kalbine dokunmalarını istedi.

SORULARI YANITLADI


İlçe ilçe gezeceğiz, her apartmanın zilini birlikte çalacağız ve hep birlikte başaracağız. diyerek sözlerini bitirdi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, daha sonra kadınlarla fotoğraf çekiminden sonra basın mensuplarının sorularını cevapladı.

"HESAPLARI BOZDUK"


İttifak arayışlarında nerede durduklarına ilişkin bir soruya, İYİ Parti'nin hesapları bozduğunu, seçimlerde ise ne olursa olsun sandıkları koruyacaklarını ve tek bir oyu bile zayi etmeyeceklerini vurguladı.

"Sandıkları biz koruyacağız" diyen Akşener, sözlerini şöyle tamamladı: "Korku dağları sardı. İktidarın İstanbul ve Ankara'da işi çok zor. Yeter ki, sandıklar korunsun. Vatandaşımız hangi partiye oy verirse versin onların oylarını biz koruyacağız. Bunu korumak bizim namus borcumuz olacak. Bana göre 15 Temmuz 2018'de önce genel seçimlerle Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak. Çünkü, bugüne kadar genel seçimlerle mukayese edildiğinde AKP yerel seçimlerde genel seçimlere göre hep düşük oy aldı. Bu nedenle Sayın Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçimlerini yerel seçimlerden sonraya bırakmaz. Onun için ben hala 15 Temmuz 2018'de genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılacağını söylüyorum. Onun için birinci önceliğimiz bu."
Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2018, 16:47
YORUM EKLE