AKP'li Şengül'den istifa açıklaması

AKP İzmir İl Başkanlığı görevini bırakan Aydın Şengül, sürece dair önemli açıklamalarda bulundu. Şengül, açıklamasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeybekci’yi hedef aldı.

AKP İzmir İl Başkanlığı görevini bırakan Aydın Şengül, sürece dair önemli açıklamalarda bulundu. Şengül’ün, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeybekci’yi hedef aldı.

AKP İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından aldığı istifa kararının nedenlerini kamuoyuyla paylaştı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara’da görüşen ve istifasını sunan Başkan Şengül, İzmir’e dönerek partisinin il binasında basın toplantısı düzenledi. Veda açıklamasında parti teşkilatı Şengül’ü yalnız bırakmadı. Şengül istifasının perde arkasını anlatırken basın mensuplarından gelen soruları da yanıtladı.

Şengül, “2-3 gündür Ankara’daydım. Bazı görüşmeler sonucunda bir karar verdik. Kurulduğu günden bu yana teşkilatımın her kademesinde görev aldım. Mensubu olmaktan gurur duyduğum AK Parti’de ikinci kez il başkanlığına atandım. 14 aydır bu görevi hırs ve beklenti içinde olmadan partimin başarısı için yürüttüm. Bu süreçte davası ve vatanı uğruna gecesini gündüzüne katarak çalışan fedakar teşkilat mensuplarına teşekkür ediyorum. Beraber yol arkadaşlığı yapmaktan onur ve şeref duyuyorum. Hızlı bir yapılanma içine girdik. Kongre sürecini hızlı tamamladık. Teşkilatlarımızla birliği sağlama noktasında önemli adımlar attık. İlçelerimizde başarıya inanmış dava arkadaşlarımızla yola çıktık. Bu süreçte 2 ayrı önemli seçim sığdırdık. Türkiye’nin yapısı, değişen sistem için güzel bir seçimle başarıyla ulaştık. Yüzde 33 oy alarak ülke genelinde sağlanan başarıya İzmir olarak önemli katkı sağladık. 8 milletvekilimizle temsil ediliyoruz. Sonrasında hiç ara vermeden 31 Mart için çalışmaya başladık. İlçelerimizdeki sorunları tespit ettik. İl başkanlığımızın ekipleriyle ciddi çalışmalar yaptık. Kimler belediye başkanı adayı olabilir konusunda çok önceden ince eleyip sık dokuduk, teşkilatlarımızı dinledik. Bunları yakın-uzak ilişkisine bakmadan, çıkar ilişkisine bakmadan en doğru kararı vermeye çalıştık” dedi.

Zeybekci'yi hedep aldı

Şengül sözlerine devam ederken isim vermeden partisinin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci’yi hedef aldı. Şengül, “Seçim sonucunda alınan başarıda şunu gördük ki gerçekten ilçelerimizde çok doğru adaylarla yola çıktık. Yine olsa yine aynı adaylarla yola çıkardık. İlçe belediye başkan adaylarımız Büyükşehir adayımızdan daha çok oy almış! Teşkilatlarımızdan oluşan ekiplerle tek tek ilçeler tarandı. İnsanlarla birebir çalışmalar yapıldı. 17 yıldır her seçimde görev alıyorum, hiçbir seçimde kadınlarımız, gençlerimizle teşkilatımız bu kadar bütünleşmemişti. Başarı, başarısızlık ne, onu da söylemiyorum. 7 olan belediye sayımız 4’e düştü. 2014’te bölünmeden dolayı birçok ilçede belediye başkanlığı kazanmıştık. Bu sefer oylarımızı arttırmamıza rağmen kaybettik. İkili kutup olmasından dolayı 12 belediye kaybettik. Artık baraj yüzde 30-40’larda değil artık yüzde 50’yi geçmeniz gerekiyor. Teşkilatlarımızdan oluşan ekiplerle tek tek ilçeler tarandı. İnsanlarla birebir çalışmalar yapıldı. 17 yıldır her seçimde görev alıyorum, hiçbir seçimde kadınlarımız, gençlerimizle teşkilat samimiyetle bütünleşti. Herkesin dertleriyle, sıkıntılarıyla, dertleriyle ilgilendik, insanlara ulaşmaya çalıştık” açıklamasında bulundu.

İzmir’e patron, ağabey gerekli değildir

“İzmir’e patron, ağabey gerekli değildir” diyerek sözlerini sürdüren Şengül, “İzmir’e hizmetkar lazım, yüreği olacak, samimi insanlar lazım. Bir insanı zorla sevemezsiniz. Bağlantı kurarsanız seversiniz, kurmazsanız sevemezsiniz. İlçelerde, mitingde insanlara baktığımızda masum, samimi, gözlerine baktığınız sizden beklentisi olan insanların ahını almamak lazım. Onların üzerine basıp siyaset yapmamak lazım. partimizde öz eleştiriler yapılıyor. Biz başkalarını eleştirmeden önce kendi olumsuzluklarımızı tamamlamamız gerekiyor. Kendi günahlarımızı başkaları üzerinden deşifre etmemiz gerekiyor. Kimseye kırgın, kızgın değilim. Kimseden bir alkış da beklemiyorum. Kimseye de kızmıyorum. Allah çıktığımız yollarda bizi mahcup etmesin” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı İzmir’den mutsuz değil

Parti kulislerinde kendisinden sonraki süreç için çok sayıda ismin ortaya atılmasına değinen Şengül, “Bir sürü isimler geçiyor. Onlara çok bakmayın, prim vermeyin. Mütevazi görünüp içinden geçen yüzlerce kişi olabilir. Genel merkezden gelecekleri ilçe başkanlarımızla teşkilatla gerekli görüşmeler yapılacak. Yola devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımızla, Binali Yıldırım’la güzel bir görüşme yaptık. İzmir’den öyle çok da mutsuz değil. İstifamı verdikten sonra kendisiyle görüştüm, inanıyorum ki partimizde bu revizyon devam edebilir. Bu örnek davranış da kendisini örnek gösterir” diye konuştu.

Kentte 1 milyon oy duvarı aşılmışken istifasının temel sebebinin ve Büyükşehir Adayı Zeybekci ile arasında sorun olup olmadığının sorulması üzerine açıklama yapan Şengül, “İzmir’le ilgili başarı varsa başarı herkesin olsun. Başarsızlık benim olsun. Benim kafamda böyle bir şey vardı. 1 yıllık zor bir süreçte böyle bir görev yaptık. Bazen siyasette herkesin kendine göre böyle bir hesabı olabilir. İnsanlar yüzüne bakıldığında kimin ne düşündüğü bilemiyorsunuz. Ben kendi adıma gerekeni yaptım. Başarısızlık varsa ve tek başına sorumluluk benimse sorun yok, herkes görevine devam eder. Ama bana ait değilse istifalar devam eder. Nerden baktığınıza bağlı! Ciddi bir oy artışı sağladık. Bunu tek başına Aydın Şengül almadı. Beraber sağladık. Nihat Bey ile süreç içinde çok sorunumuz olmadı. Etaplarla ilgili sıkıntılar oldu. Bazı şeyler söylenmez. Hissedilir, arka planda konuşulur. İyi bir kampanya yürüttük. Kendisinin zaten, ‘ben istemedim beni zorla aday yaptılar’ gibi bir söylemi oldu” ifadelerin kullandı.

Aktif siyaset istemiyorum

Şengül yeni süreçte izleyeceği yol haritasına dair bilgi verirken, “Allah bizi nefsimizden ve egomuzdan korusun. Siyasette bazen sahte alkışlar gelmeye başlar ve en büyük yanılgıya düşersiniz. Allah şahidimdir ki hiçbir makam mevki beklemiyorum. Yaptığım görev süresince kalp kırdıysam, birinin hakkını yediysem haklarını helal etsin. Allah bizi affetsin. Biraz da bundan sonraki süreç içinde ailemize kendimize vakit ayıracağız. Partimiz görev verdiğinde bunu beklentisiz yaparım. Beni bakanlık ve hiçbir görev heyecanlandırmıyor. Biz onları aştık. Kendimizi siyasetçi olarak düzeltmemiz lazım. Günahlardan arınmamız lazım ki halka çare olalım. Bazen sahteleşmeye başlıyoruz. Başkasının istediği gibi görünmeye çalışıyoruz, ben rol yapamıyorum. Bundan sonra da öyle olacağım. Aktif siyaset istemiyorum. İşime döneceğim. Teklif edilse dahi affımı isteyeceğim. Beklenti içinde değilim. Genel başkanıma kırgın falan da değilim” dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2019, 16:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yılmaz Aydağ
Yılmaz Aydağ - 2 ay Önce

Utanma pazarı denen yerde pazara çıkmışsın ama yine edeb dışı davranış sergiliyorsun insana sormazlarmi 2009 da kaybederken sen vardın yıl 2019 kaybettik sen varsın sorun sende değil sorun Karşına aldığın Ak Partilerde Olabilirmi.izmir en güzel büyükşehir adayiyla yola cikti Ama sen kabullenemedin. Hadi Zeybekçi imkansız bir yerde mucalede verdi ama olmadı ya sen en kuvvetli olduğumuz ilcelerde bile başarısız olduk . peşinden başarı sizin başarısızlık benim olsun diyorsun da bunu kimse yemiyor bırak bu siyasi ayak oyunları ni gec bunları yaptığın açıklamayı herkes okudu dinledi ama herkes neresiyle güldü bilmem.Dava adamı olsan susarsin yaptıklarını kabullenirsin çeker gidersin Ama giderayak bir gol atıp öyle gideyim diyorsunsen insanları daha ne kadar Aptal yerine koyacaksın YÜRÜ GİT YETER EDEP YAHU

Mümin SERTBAŞ
Mümin SERTBAŞ - 2 ay Önce

Dürüst ve cesur bir kişi kutlamak gerek..

SIRADAKİ HABER