AKP İzmir'de sandık başına gidiyor

AKP, Buca'da çift listeli bir yarışa tanık olacak.

AKP İzmir'de sandık başına gidiyor

İzmir'de 10 ilçede kongrelerini tamamlayan AKP'yi hafta sonu da yoğun bir sandık mesaisi bekliyor. Yarın (cumartesi) Bornova İlçe Kongresi'ni yapacak olan parti, pazar günü ise Balçova, Narlıdere ve Buca'da seçim için sandık başında olacak.

3 ilçede de mevcut başkanlarla yola devam etme kararı alan AKP, Buca'da çift listeli bir yarışa tanık olacak. Mevcut Başkan Mustafa Arslan, Cafer Büyükalmus'a karşı yarışacak. Arslan, rakibi Büyükalmus'un adaylığını "Çift listeli bir yarışın benim açımdan mahsuru yok" sözleri ile değerlendirdi.

İzmir'de Kınık, Bergama, Beydağ, Kiraz, Bayındır, Menderes, Torbalı, Kemalpaşa, Karabağlar, Bayraklı ilçelerinde seçimleri tamamlayan AKP, bugün de Selçuk'ta kongre heyecanı yaşıyor. AKP Genel Merkezi tarafından tek adaylı olarak yapılacağı belirtilen seçimler, kimi ilçelerde süpriz adayların çıkmasıyla çift listeli yarışa dönüştü. Geçen pazar günü Bayraklı'da mevcut Başkan Özgür Hızal'ın karşısına çıkan Cemil Kurkut'un ardından benzer bir durum da Selçuk'ta yaşandı. Bugün yapılan kongrede Genel Merkez tarafından ilçe başkanı olarak atanan Sema Yeşilçimen'e rakip olan İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Osman Başterzi, kongreye saatler kala adaylığını açıkladı. Çift listeli yarışın yaşanacağı bir diğer adres ise Buca. AKP'li Cafer Büyükalmus, 25 Mart Pazar günü yapılacak olan ilçe kongresinde aday olacağını açıkladı. Büyükalmus adaylığına dair başka bir açıklama yapmazken mevcut Başkan Mustafa Arslan'dan rakibinin adaylığına ilişkin "Çift listeli bir yarışın benim açımdan mahsuru yok" açıklaması geldi. Kongrelerin tek adaylı yapılmasına yönelik takdirin genel merkezde olduğunu ifade eden Mustafa Arslan, şölen havasında bir seçim gerçekleştirmek istediğini belirtti.

Mustafa Arslan, konuşmasının devamında şunları söyledi:


"Genel merkez tek adaylı kongre olsun diyor, vay efendim burada aday çıkıyor' modunda değilim. Genel merkezin kararına uyup uymamak o partili ile genel merkez arasında. Bu süreçten sonra nasıl bir poziyon ortaya çıkar, onu genel merkez değerlendirir. Bugüne kadar AKP'de hiçbir görev için 'illa ben yapacağım' demedim. Bana nerede görev verildiyse orada görevimi yaptım. Yaklaşık 14 aydır da ilçe başkanlığı görevini yürütüyorum. Kongre döneminde tekrar bir temayül yoklaması yapıldı ve genel merkez 'Seninle yola devam ediyoruz' dedi. Şuanda da hummalı bir şekilde kongreye hazırlanıyoruz. Arkadaşımız rakip olarak çıkabilir. Benim açımdan hiçbir sıkıntı, sakınca yok. Son kararı delegeler verecek. Delegeler uygun görürse kongreden sonra da devam ederiz. Ayrıca aday olarak çıkanlar için asla 'Vay efendim rakip çıktılar, bunlar partiyi dinlemedi' gibi bir tavrım olmaz. Çıkacak olanlar da arkadaşlarımız sonuçta." DHA
Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2018, 16:23
YORUM EKLE