Dün 94,95 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 94,43 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.28 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,42 artışla 94,83 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 91,06 dolardan alıcı buldu.

Chevron CEO’su: Petrol fiyatları 100 dolar seviyesini gösteriyor

ABD’li petrol devi Chevron’un CEO’su Mike Wirth, petrol fiyatlarındaki artış trendinin varil başına 100 dolar seviyesini gösterdiğini belirtti.

Wirth, yüksek petrol fiyatlarının ABD ve küresel ekonomi üzerinde etkili olduğunu ancak ABD ekonomisinin bunu tolere edebildiğini söyledi.

Wirth, “Petrol fiyatları yükseldikçe, tüketicilerin harcamaları da etkileniyor. Ancak ABD ekonomisi bu durumu yönetebiliyor. Petrol fiyatlarındaki artış trendi devam ediyor ve varil başına 100 dolar seviyesini gösteriyor” dedi.

Küresel arz sıkıntısı endişesi

Petrol fiyatları, yılın son çeyreğinde küresel arz sıkıntısı yaşanacağı endişesiyle yılın en yüksek seviyesinde seyrediyor. Suudi Arabistan ve Rusya’nın uzun süreli üretim kesintilerinin arz talep dengesindeki açıklığı artıracağı tahmin ediliyor.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Salman, dün OPEC+ ülkelerinin kesinti kararını savunarak, uluslararası enerji piyasalarında oynaklığı sınırlamak için hafif düzenlemelere ihtiyaç olduğunu ifade etti. Bakan, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de talebe yönelik endişelerin ve küresel merkez bankalarının enflasyonla mücadele kapsamında yol haritasına ilişkin belirsizliklerin yakından takip edilmesi gerektiğini kaydetti.

Küresel arz endişesini destekleyici bir diğer veri dün ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nden (EIA) geldi. EIA, ABD’nin kaya petrolü üretiminin yüksek olduğu bölgelerde üretimin ekimde günde 9,4 milyon varille mayıstan bu yana en düşük seviyesine gerileyeceğini açıkladı.

Coca-Cola İçecek yatırımcılardan 6 ödül birden aldı Coca-Cola İçecek yatırımcılardan 6 ödül birden aldı

Brent petrolde teknik seviyeler

Brent petrolde teknik olarak 95,14 ile 95,21 dolar aralığının direnç, 94,76 ile 94,23 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Brent petrolün varil fiyatının 95 doların üzerine çıkması durumunda psikolojik direnç olarak kabul edilen 100 dolar seviyesine doğru bir hareket yaşanabileceği ifade ediliyor.

Brent petrolün varil fiyatının ise 94 doların altına inmesi durumunda ise satış baskısının artabileceği ve 90 dolar seviyesine kadar geri çekilme olabileceği tahmin ediliyor.

Petrol fiyatları neden yükseliyor?

Petrol fiyatlarındaki yükselişin birçok nedeni bulunuyor. Bunlar arasında şunlar sayılabilir:

  • Küresel ekonomide toparlanma beklentisiyle artan petrol talebi
  • OPEC+ ülkelerinin üretim kesintisi kararının devam etmesi
  • Suudi Arabistan ve Rusya gibi büyük üreticilerin uzun süreli üretim kesintileri
  • ABD’nin kaya petrolü üretiminin azalması
  • İran ve Venezuela gibi ülkelerdeki siyasi ve ekonomik krizler
  • Çin’de talebe yönelik endişeler ve enerji sıkıntısı
  • Küresel merkez bankalarının enflasyonla mücadele politikaları
  • Doların değer kaybetmesi
Kaynak: HABER MERKEZİ