ÖSYM, 2022 Kamu Personel Seçme Sınavı (2022-KPSS Lisans, Ön Lisans ve Ortaöğretim) sonuçlarına göre branş bazında sıralamalarını güncelledi. Adaylar, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle güncellenen branş bazlı sıralamalarını kontrol edebilir.

ÖSYM, 2022 Kamu Personel Seçme Sınavı (2022-KPSS Lisans, Ön Lisans ve Ortaöğretim) sonuçlarına göre branş bazında sıralamalarını yayınladı. Branş bazlı sıralamalar, adayların kendileri ile aynı alanda sınava giren diğer adaylar arasında kendi başarı durumlarını değerlendirmelerine imkan tanıyor. Ancak, sıralamalar sadece bilgi amaçlıdır ve herhangi bir belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır. Branş bazlı sıralama işlemleri, adayların eğitim bilgilerine ve ÖSYM sistemi üzerinde ilgili işlemlerin yapıldığı tarih itibarıyla aktif olarak bulunan eğitim bilgilerine göre yapılmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmen alımlarında KPSS P10, P120 ve P121 puan türlerini kullanıyor. Öğretmenliğe atanacak adayların sıralamaları, alanlara göre mezun oldukları yükseköğretim programları, mezun oldukları yıllar, öncelikler ve TTK kararları esas alınarak belirleniyor. Bu nedenle, öğretmen adayları, alanlarına göre sıralamalarını kontrol ederken bu durumu dikkate almalıdır.

Adayların alanlarına göre sıralamalarını incelerken; alanlara göre mezun oldukları yükseköğretim programları, mezun oldukları yıllar, öncelikler ve TTK kararlarının esas alındığını unutmamaları gerektiğini hatırlatmak isteriz. Ayrıntılı bilgi için bağlantıya bakabilirsiniz: [Link].