Yemen’de İran destekli Husiler, Gazze’deki saldırılara karşı İsrail’e bağlı ticari gemilere saldırıyor. Husiler, Aden Körfezi’nde İngiltere’ye ait bir petrol gemisini gemisavar füzelerle vurduklarını duyurdu. ABD ve İngiltere de Husilerin kontrolündeki Hudeyde kentine hava saldırıları düzenledi.

Husiler, 31 Ekim’de başlattıkları deniz ambargosuyla İsrail’e giden tüm gemileri hedef alacaklarını açıklamıştı. Husiler, önceki gün Aden Körfezi’nde “İngiltere’ye ait” petrol gemisi "Marlin Luanda"yı gemisavar füzelerle vurdular. Saldırıda gemide yangın çıktı.

Filistin halkının intikamı

Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri, X sosyal medya platformunda yaptığı açıklamada, saldırının nedenlerini anlattı. Seri, “saldırı, zulme uğrayan Filistin halkının intikamı, Gazze Şeridi’ndeki kardeşlerimize destek ve dayanışma ile ABD ve İngiltere’nin ülkemize yönelik saldırılarına karşılık düzenlendi” dedi.

Seri, Gazze için ateşkes ilan edilip, Filistinlilere uygulanan ilaç ve gıda girişine izin verilene kadar “askeri operasyonlara” devam edeceklerini söyledi.

İngiltere Deniz Ticaret Organizasyonu (UKMTO) ise Yemen açıklarında bir geminin vurularak alev aldığı konusunda uyarıda bulundu. Ancak isabet alan geminin adı verilmedi.

ABD ve İngiltere’den hava saldırısı

Husilerin İngiliz petrol gemisini vurmasının ardından ABD ve İngiltere de Husilerin elindeki Hudeyde kentine hava saldırıları düzenledi. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Husi milislerin USS Carney adlı savaş gemisine gemisavar füze attığını, ancak füzenin USS Carney tarafından etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

ABD'den İsrail'e silah uyarısı! ABD'den İsrail'e silah uyarısı!

Husilere bağlı El-Mesira TV, ABD ve İngiltere’nin Hudeyde kentinin Ras İsa bölgesinde 2 hava saldırısı yaptığını bildirdi. Haberde saldırının sonuçlarına ilişkin bilgi verilmedi. Saldırıda hedef alınan bölgede Hudeyde kentinin üç limanından biri olan Ras İsa Limanı da bulunuyor.

Husiler, Kasım ayından bu yana Aden Körfezi ve Kızıldeniz’den geçen ticari gemilere yönelik birçok saldırı gerçekleştirdi. Gelişmelerin ardından ABD ve İngiltere, Husileri hava saldırılarıyla vurmanın yanı sıra mali kaynaklarını da kesmeye çalışıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ