Astronomlar, Dünya'dan tam 100 ışık yılı uzaklıkta, milyarlarca yıldır değişmeyen ve altı gezegenden oluşan bir güneş sistemi keşfettiler. Bu sistem, bilim insanlarına, yaşam barındırma ihtimali olan gezegenleri inceleyebilmeleri için eşsiz bir fırsat sunuyor.

Kacır: Dört metre çapında bir teleskop kuruyoruz Kacır: Dört metre çapında bir teleskop kuruyoruz

HD110067: Kaotik Değil, Düzenli Bir Evrim

BBC Türkçe'nin haberine göre, bu mükemmel güneş sisteminin merkezindeki yıldız HD110067, uzun süredir gökbilimcilerin merakını çekiyordu. Sistemdeki altı gezegen, hemen aynı büyüklükte ve yaklaşık 12 milyar yıl önce oluşmalarından bu yana neredeyse hiç değişmemiş. Bu durum, sistemin oluşum süreci ve potansiyel yaşam hakkında önemli ipuçları sunuyor.

Araştırmacılara Göre "Daha Önce Görülmemiş Bir Şey"

Warwick Üniversitesi'nden Dr. Marina Lafarga-Magro, "Bu gerçekten çok heyecan verici, daha önce kimsenin görmediği bir şeyi görüyoruz" dedi. Dünya'nın kendi güneş sistemi oldukça karmaşık bir evrim sürecinden geçmişken, HD110067 sistemi neredeyse tamamen farklı bir evrim geçirmiş gibi görünüyor.

Güneş Sistemi'ne Nota ve Ritim: Astronomların Yeni Müzik Koleksiyonu

BBC Türkçe'nin haberine göre araştırmacılar, bu gezegenlerin hareketini müzikal bir anlamda değerlendirdi. HD110067'ye en yakın gezegen üç kez, bir sonraki gezegen iki kez, bir sonraki ise tek kez yıldız etrafında dönüyor. Dördüncü gezegenden itibaren ise gezegenler birbirleriyle göreceli bir uyum içinde dönüyor. Bu düzen, her gezegene bir nota ve ritim tanımlanacak kadar hassas.

HD110067: Bilinmeyen Gezegenlerin Sırrını Çözebilir Mi?

HD110067 sistemi, bilim dünyası için büyük bir heyecan kaynağı. Gezegenlerin yaşam koşullarını anlamak için ideal bir aday olabilir. Eğer bu gezegenlerde yaşam koşulları varsa, bu, Dünya dışı yaşamın izlerini aramak için önemli bir adım olabilir. Araştırmacılar, bu sistemin detaylarını anlamak için önümüzdeki 10 yıl içinde önemli adımlar atabileceklerini umut ediyor.

Kaynak: BBC TÜRKÇE