CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partiden ayrılan ya da ihraç edilen isimlere “baba evine dönün” çağrısı yaptı. Bu çağrıya ilk yanıt Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’dan geldi. Özcan, CHP’ye geri dönmek için dilekçe verdiğini açıkladı. Özcan, aynı zamanda Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin de CHP’ye dönmesini istediğini söyledi. Ancak Memleket Partisi Sözcüsü İpek Özkal Sayan, CHP’den İnce’ye resmi bir davet olmadığını belirtti.

Ümit Dikbayır, İYİ Parti'den ihraç edildi Ümit Dikbayır, İYİ Parti'den ihraç edildi

Özgür Özel’in baba evi çağrısı

Özgür Özel, 16 Kasım’da Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, CHP’nin sadece CHP’lilerin değil, gidişattan memnun olmayan herkesin baba evi olduğunu vurguladı. Özel, “Bu baba evinin tapusu ne Özgür Özel’dedir ne Kemal Bey’dedir. Gelin baba evine güçlenelim” dedi. Özel, bu çağrıyı yaparken, CHP’den ayrılan ya da ihraç edilen isimleri kastettiği yorumları yapıldı.

Tanju Özcan’ın geri dönüşü

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, 26 Temmuz’da CHP’den ihraç edilmişti. Özcan, ihraç kararının ardından bağımsız belediye başkanı olarak görevine devam etmişti. Özgür Özel’in çağrısının ardından Özcan, 17 Kasım’da CHP’ye yeniden üyeliği için dilekçe verdiğini duyurdu. Özcan, “Sayın Genel Başkanımızın ‘baba evine dönme’ tabiri çok güzel oldu. Dönüşümüz için karar verirse parti meclisimiz, önünde engel görülmüyor. Yani artık yüzde 99 Cumhuriyet Halk Partisi’ne geri döneceğim diyebilirim” ifadelerini kullandı.

Muharrem İnce’ye dönüş çağrısı

Tanju Özcan, aynı zamanda Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin de CHP’ye geri dönmesini temenni ettiğini söyledi. Özcan, “Sayın İnce ile geçen gün telefonla konuştuk. Dönüp dönmeyeceği konusunda net bir şey konuşmadık ama ben dönmesi gerektiğini düşünüyorum. Muharrem İnce de partiye dönerse çok sevinirim” dedi. Ancak Memleket Partisi Sözcüsü İpek Özkal Sayan, CHP’den Muharrem İnce’ye resmi bir davet olmadığını vurguladı. Sayan, “Muharrem İnce bir partinin genel başkanı. Biz bir partiyiz. Eğer resmi davet yapılırsa icabeten bir cevap verilir” diye konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ