Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), terör örgütü PKK'ya ait Suriye'nin Ayn El Arab, Kamışlı ve Amude bölgelerindeki tesislere yönelik büyük bir operasyon gerçekleştirdi. Operasyonda, PKK'nın sorumlu düzeydeki unsurlarının da içinde bulunduğu yaklaşık 50 hedef başarıyla vurularak imha edildi.

MİT'in operasyonu, öncelikli olarak PKK'nın hareket kabiliyetini ve alt yapısını etkisiz hale getirmeyi amaçladı. Terör örgütü, Suriye'deki tesislerinde giyimden silaha, patlayıcıdan günlük yaşam malzemelerine kadar geniş bir ürün yelpazesini üretiyordu.

MİT'ten Suriye'deki PKK'ye Ağır Darbe

MİT'in saha ajanları, PKK'nın askeri, ekonomik ve lojistik tesislerinin Suriye'nin Kamışlı, Amude ve Ayn El Arab bölgelerinde sivil görünümlü faaliyet yürüttüğünü belirledi. Bu bilgiler merkeze iletilerek örgüte yönelik strateji belirlendi.

Hazırlıkların tamamlanmasının ardından düğmeye basılan operasyon kapsamında, PKK'ya ait tüm alt yapı tesisleri nokta atışıyla imha edildi. Operasyon sonucunda 50'ye yakın hedef vuruldu.

Sivil Hassasiyet Gösterildi

Operasyon öncesinde ve sırasında sivil hassasiyetine büyük önem verildi. Güvenlik kaynakları, MİT'in operasyonlarında sivil şahısların ve yerleşim bölgelerinin zarar görmemesi için azami hassasiyet gösterdiğini vurguladı.

Operasyonun Stratejik Başarısı ve Önemi

Güvenlik kaynakları, sorumlu düzeydeki örgüt unsurlarının da içinde yer aldığı kritik yerleşkelerin ve tesislerin başarılı bir şekilde imha edildiğini belirtti. MİT'in operasyonlarının, Türkiye'nin sınır güvenliğine yönelik tehditleri bertaraf etme ve örgütün Türkiye'ye yönelik eylem kapasitesini etkisiz hale getirme konusunda önemli bir katkı sağladığı ifade edildi.

MİT'in Kararlılığı Devam Edecek

Operasyon sonrasında elde edilen başarılarla birlikte, MİT'in terörle mücadele kapsamında Suriye ve Irak sahalarında etkin operasyonlarına devam edeceği bilgisi edinildi. Teşkilatın, 12 şehidin kanının yerde kalmaması için kararlılıkla faaliyetlerini sürdüreceği belirtildi.

Kaynak: Haber Merkezi