Yetkililer, Filipinler'in güneyindeki Mindanao adasında 11 Nisan 2024 Perşembe günü meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki depremin, Doğu ve Orta Mindanao'da hissedildiğini bildirdi. Depremin derinliği 10 km olarak ölçüldü. Henüz hasar veya yaralanma raporları alınmadı ancak yetkililer bölgede inceleme başlattı.

Depremin Merkez Üssü ve Şiddeti

Filipinler Volkanoloji ve Sismoloji Enstitüsü'ne (PHIVOLCS) göre, yerel saatle 11:33'te gerçekleşen depremin merkez üssü, Davao Bölgesi'ndeki Magugpo Poblacion'un 43 kilometre doğusunda ve Compostela'nın 15 kilometre güneydoğusunda yer aldı. Depremin büyüklüğü 5.2 olarak ölçüldü ve derinliği yaklaşık 10 kilometre olarak belirtildi.

Sarsıntı Hangi Bölgelerde Hissedildi?

PHIVOLCS yetkilileri, büyüklüğü 5.2 olan depremin Doğu ve Orta Mindanao'da hissedildiğini bildirdi. Depremin şiddetinin hissedildiği bölgeler henüz net bir şekilde belirlenmemiş olsa da, sarsıntının nispeten geniş bir alanda hissedilmesi olasılığı bulunuyor.

Yetkililerden Açıklama

Filipinler Ulusal Afet Risk Azaltma ve Yönetim Konseyi (NDRRMC) yetkilileri, depremin ardından bölgedeki arama kurtarma ekiplerini teyakkuza geçirdi. Can ve mal kaybı olup olmadığını tespit etmek için hasar tespit çalışmaları başlatıldı.

Nijerya’da silahlı saldırı: 42 ölü Nijerya’da silahlı saldırı: 42 ölü

Vatandaşlara Öneriler

Yetkililer, deprem sonrası olası artçı sarsıntılara karşı dikkatli olunması gerektiğini vurguluyor. Deprem anında sağlam bir masa veya sehpanın altına sığınılması ve başın korunması öneriliyor. Sarsıntı geçtikten sonra ise gaz kaçağı olup olmadığı kontrol edilmeli ve hasarlı yapılardan uzak durulmalıdır.

Editör: Kazim Bozkurt