Zafer Partisi'nden İYİ Parti'ye ittifak teklifi! Gözler Meral Akşener'de Zafer Partisi'nden İYİ Parti'ye ittifak teklifi! Gözler Meral Akşener'de

9 EYLÜL- Milli Güvenlik Kurulu, son toplantısını 9 Ağustos'ta gerçekleştirdi. Yarın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir araya gelecek. Bu toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) yeni komuta kademesi ilk kez katılacak.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, bu toplantıda ilk defa yer alacaklar.

Toplantıda ulusal güvenlik konuları ele alınacak. Özellikle Irak ve Suriye'nin kuzeyindeki terörle mücadele operasyonları ve sınır güvenliği faaliyetleri tartışılacak.

Ayrıca, Rusya-Ukrayna Savaşı ve tahıl koridoru gibi konular da gündemde olacak. Türkiye'nin barış için yürüttüğü çalışmalar, arabuluculuk ve kolaylaştırıcılık faaliyetleri, insani yardım ve kalıcı ateşkes konuları da toplantının gündem maddeleri arasında bulunuyor.

Ege, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz'deki gelişmeler de toplantıda değerlendirilecek. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin, Doğu Akdeniz'deki uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını korumaya yönelik çalışmaları da ele alınacak.

Son olarak, Azerbaycan'ın Karabağ'da başarılı bir şekilde tamamladığı antiterör operasyonu ve bölgesel gelişmeler de MGK toplantısında ele alınacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ