Manisa'nın Akhisar ilçesinde Organize Sanayi Sitesi'nde faaliyet gösteren Hollanda menşeli Power Packer (Ergun Hidrolik) işletmesinde 124 emekçiyi ilgilendiren TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı alındı. Sendika yaptığı açıklamada, 3 Mayıs tarihinde greve çıkacaklarını duyurarak, "TİS görüşmelerinde masada anlaşma sağlanamaması nedeniyle aldığımız grev uygulama kararımızı ilan ettik" denildi.

Kocaeli'nde Mersen Fabrikası'nda Grev

Bir diğer grev kararı ise Kocaeli'nin Gebze Organize Sanayi'de bulunan 61 işçinin çalıştığı Mersen fabrikasında yaşandı. Sendika, bugün sabah saat 08.30'da greve çıkacağını açıkladı. Yapılan açıklamada şunlar belirtildi: "Tüm sınıf dostlarımızı, sınıf kardeşlerimizi Mersen grevimize desteğe bekliyoruz. Mersen işçileri ile dayanışmayı büyütelim, mücadelemizi güçlendirelim. İşçi sınıfı dayanışma ile güçlüdür."

Direnen hekimler kazandı Direnen hekimler kazandı

DİSK Metal-İş Genel Sekreteri Ali Çeltenk'ten Açıklama

DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Sekreteri Ali Çeltenk, BirGün'e yaptığı açıklamada, "Son dönemde yaşanan hayat pahalılığının faturasını emekçiler çekiyor. Emekçilerin yaşam kalitesi düştü. Biz de sendika olarak işçinin hakları için TİS görüşmeleri yapıyoruz. Şirket yönetimleri ise ortaya koyduğu rakamlar emekçiler tarafından kabul edilmez rakamlardır. Bu da bizim anayasal hakkımız olan grev kararımızı uyguluyoruz" diye konuştu.

Fabrikalarda Yaşanan Süreçler

Çeltek fabrikalarda yaşanan süreçlerle ilgili şunları aktardı: "Mersen fabrikasında şirket yönetimi, sendikamızı tanımama tavrı sergiliyor. Fabrika yönetimi TİS sürecinde masadan kalktı. Emekçileri sendikadan uzaklaştırmaya çalışıyorlar. Emekçiler olarak biz biriz. Bundan kaynaklı grev kararı aldık. Bugün greve çıkacağız. Manisa’da Ergun Hidrolik fabrikasında ise görüşmeler devam ediyor. Gelişme olmaması durumunda 3 Mayıs tarihinde greve çıkacağız. Biz süreci masada bitirmek istiyoruz. Emekçinin hakkını istiyoruz."

Grevler Ne Zaman Sonuçlanacak?

Manisa'da Ergun Hidrolik fabrikasında TİS görüşmeleri devam ediyor. Görüşmelerde gelişme olmaması durumunda 3 Mayıs tarihinde greve çıkılacak. Sendika yetkilileri, grevlerin bir an önce masada çözüme kavuşturulmasını istiyor.

Emekçilerin Talepleri

Emekçiler, artan hayat pahalılığına karşı ücretlerinde ve sosyal haklarında iyileştirme talep ediyor. Sendika yetkilileri ise işverenlere, emekçilerin haklarını gözetmelerini ve masaya oturmaya hazır olmalarını çağırıyor.

Editör: Kazim Bozkurt