Gürer hayvancılıktaki sorunları sıraladı Gürer hayvancılıktaki sorunları sıraladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), şubat ayında gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, politika faizini yüzde 45’te sabit bıraktı. Bu karar, piyasa beklentileriyle uyumlu oldu.

TCMB, geçen ay yaptığı toplantıda, politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 45’e çıkarmıştı. Bu, Haziran 2023’ten bu yana devam eden faiz artırım döngüsünün son halkası olmuştu. TCMB, bu süreçte, politika faizini yüzde 8,5’ten yüzde 45’e yükselterek, toplam 3650 baz puanlık bir artış gerçekleştirmişti.

TCMB, ocak ayındaki toplantısında, “Dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine ulaşıldı” ifadesini kullanmış ve faiz artırım sürecinin sona erdiğine işaret etmişti.

Enflasyon Ana Eğilimi Yükseldi

TCMB, şubat ayındaki toplantısının ardından yaptığı açıklamada, ocak ayında aylık enflasyonun ana eğiliminin, yılın ilk ayına özgü zamana-bağlı fiyat ve ücret güncellemeleri nedeniyle, enflasyon tahmin patikasında öngörülen şekilde yükseldiğini belirtti. Ayrıca, manşet enflasyonun sınırlı bir artış kaydettiğini de vurguladı.

TCMB, yakın döneme ilişkin göstergelerin, yurt içi talepteki dengelenmenin sürdüğüne işaret ettiğini de ifade etti. Bu dengelenme sürecinin, tüketim malı ve altın ithalatında güçlü, diğer tüketim harcamalarına ilişkin göstergelerde ise öngörülene kıyasla yavaş seyrettiğini de kaydetti.

TCMB, hizmet fiyatlarındaki katılık, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları gibi enflasyon baskılarının canlı kaldığını da bildirdi. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu ve ücret artışlarının enflasyon üzerindeki etkilerini yakından takip edeceğini de duyurdu.

TCMB'de yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Ocak ayında aylık enflasyonun ana eğilimi yılın ilk ayına özgü zamana-bağlı fiyat ve ücret güncellemeleri sonucunda, enflasyon tahmin patikasında öngörülen şekilde yükselmiş ve manşet enflasyon sınırlı bir artış kaydetmiştir. Yakın döneme ilişkin göstergeler, yurt içi talepteki dengelenmenin sürdüğüne işaret etmektedir. Söz konusu dengelenme süreci, tüketim malı ve altın ithalatında güçlü, diğer tüketim harcamalarına ilişkin göstergelerde ise öngörülene kıyasla yavaş seyretmektedir. Buna ek olarak, hizmet fiyatlarındaki katılık, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyon baskılarını canlı tutmaktadır. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu ve ücret artışlarının enflasyon üzerindeki etkilerini yakından takip edecektir.

Dış finansman koşulları, rezervlerin seviyesi, cari dengedeki iyileşme ve Türk lirası varlıklara talep, döviz kuru istikrarına ve para politikasının etkinliğine katkıda bulunmaya devam etmektedir. Para politikasındaki kararlı duruş, dezenflasyonun ana unsurlarından olan Türk lirası reel değerlenme sürecine katkı vermeyi sürdürecektir.

Kurul, politika faizinin mevcut seviyesinin aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sürdürüleceğini değerlendirmiştir. Enflasyon görünümünde belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır.

Kurul, makroihtiyati politikaları piyasa mekanizmasının işlevselliğini ve makro finansal istikrarı koruyacak nitelikte uygulamayı sürdürecektir. Bu çerçevede, kredi büyümesi ve mevduat faizinde öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizması desteklenecektir. Parasal sıkılığı desteklemek amacıyla likidite gelişmeleri yakından takip edilerek, sterilizasyon araçları etkin şekilde kullanılacaktır.

Kurul, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleyecektir.

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacaktır.

Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede alacaktır."

Ayrıntılar geliyor...

Kaynak: HABER MERKEZİ