Üzümün kalitesi ve verimini artırmak için ter döküyorlar

Bağ bozumunun ardından kış mevsiminde uykuya geçen bağlarda yeni sezon hazırlıkları kapsamında budama işlemleri devam ederken bir yandan da kadınlar ise budanan bağlarda asma kollarını bağlıyor. Sabah saatlerinde yapraklarını dökmüş bağların arasına giren işçiler, yeni sezonda üzümün kalitesi ve verimini artırmak için ter döküyor.

Üzümün kalitesi ve verimini artırmak için ter döküyorlar

Haber/ Arif ARI

Sabahın erken saatlerinde bağlarda işbaşı yapan üreticiler, kaliteli yaş üzüm yetiştirmek için yoğun kışlık çalışmalarını sürdürüyor.  Mart ayının ilk haftalarına kadar devam etmesi beklenen budama ve asma çubuğu bağlama çalışmalarının ardından gübreleme, toprak havalandırma ve ilaçlama işlemlerine başlayacak.

Mayıs ayı sonuna kadar sürecek

Alaşehirli üzüm üreticisi Serhat Aydın, yapılan tüm çalışmaların Mayıs ayı sonuna kadar süreceğini belirterek, "Bağımızda Alfonso türü üzüm yetiştiriyorum. Yaş üzüm üretimi yapacağımız için titiz bir çalışma programı uyguluyoruz. Budama ve asma çubuğu bağlama işlemlerinin ardından Mayıs ayı sonuna kadar devam edecek olan çalışmalar kapsamında gübreleme, topak havalandırma ve ilaçlama çalışmaları gerçekleştireceğiz. Sonrasında yaklaşık bir ay kadar bir boşluğumuz oluyor. O süre içerisinde dinlenme fırsatı buluyoruz. Sonrasında yapraklar çıkmaya başlıyor ve yaprak toplama işlemleri ile yeniden işlere başlıyoruz. Sonrasında ise üzümlerimiz yetişip kesilene kadar hiç dinlenme fırsatımız olmuyor. Yani bir sene içerisinde gün bazında toplasanız maksimum bir, bir buçuk ay bağa gitmeyip dinlenme fırsatı buluyoruz. Onun haricinde gece gündüz bağlarımızda kaliteli üzüm yetiştirebilmek için canla başla mücadele veriyoruz. Bizler çalışarak elimizden geleni yapıyoruz ve afatsız bir sezon geçirmek ise en büyük arzumuz" dedi.

YORUM EKLE

banner97

banner96