Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 19 Eylül’de

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 19 Eylül Pazar günü dokuzuncu yılında yaklaşık 30 ülkede ve yaklaşık 155 şehirde eş zamanlı olarak gerçekleşecek.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 19 Eylül’de

Manisa’da Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 19 Eylül’de saat 17.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak.
Manisa Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Organizatörü Özlem Şahin, yaptığı açıklamada herkesi bisiklet turuna davet etti. 

2013 yılından bu yana her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bu yıl 9’uncu etkinliğiyle tüm kadınları bisikletleriyle birlikte buluşma noktalarına davet ediyor.  Rengarenk kıyafetleri ve süsledikleri bisikletleri ile 19 Eylül Pazar günü Türkiye’de ve dünyada 155’den fazla il ve ilçede düzenlenecek Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nda binlerce kadın aynı anda pedal çevirecek.

Dünya Otomobilsiz Kentler Günü kapsamında bisikletin günlük hayatın bir parçası olmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu kadınların toplumda daha fazla görünürlüğünü sağlamak, kendilerini temsil etmelerine fırsat vermek ve güvenli bisiklet altyapısı talebini pekiştirmek için düzenleniyor.
Ortak dilekler:
"Kadınların toplumda daha görünür olması ve sorumluluk almasını, kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu ve her alanda kendilerini özgürce ifade etme hakları olduğunu hatırlatmak istiyoruz.
İklim Krizi’ ne karşı yönetimlerin ve bireylerin derhal ortak harekete geçmelerini...
Şehirlerin ulaşım sisteminde odağın sadece otomobil olmadığını, farklı ulaşım şekillerinin düşünülmesi gerektiğini ve bisikletin en sağlıklı, çevre dostu bir ulaşım aracı olduğunu hatırlatmak... Pandemi sürecinde şehir insanlarının açık ve yeşil alan ihtiyaçlarının arttığını görerek şehirlerin insan odaklı olarak yeniden tasarlanmasını, kamu alanlarının özellikle kadınların, çocukların ve yaşlıların rahatlıkla ortak olarak kullanımına sunulmasını...

Yaya ve bisikletliler için güvenli ulaşım altyapısı ve hizmetleri almak ve motorlu taşıtların neden olduğu kazalarda bisikletli ölümlerinin durmasını, bunun için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını...

Özellikle büyük şehirlerimizde pazar günleri, şehir merkezinde bazı caddelerin motorlu araç trafiğine kapatılarak ‘otomobilsiz pazar’ ilan edilmesini istiyoruz.

Ülkemizde yaklaşık 80 şehirde, yurtdışında 70 şehirde bisiklete olan farkındalığın artırılması amacıyla bir araya gelen ve herhangi bir gruba veya kuruluşa bağlı olmayan gönüllü kadınlardan oluşan “Süslü Kadınlar”, 19 Eylül Pazar günü  belediye başkanlarına ‘otomobilsiz pazar’ taleplerini iletecekler. Paris, Londra ve  Brüksel’ de olduğu gibi,tüm şehirlerimizde  Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ nün kutlanmasını ve yılda bir pazar günü sokakların motorlu araç trafiğine kapatılmasını isteyecekler.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ nu başlatan Sema Gür “2013’te İzmir’de bisikletlerimizle yaklaşık 200 kadın yola çıkarken, 2021’de bu turun global hale geleceğini ve binlerce kadının ortak dileklerle bisikletleriyle yollarda olacağını hiç düşünmemiştik.Şimdi biz binlerce kadın; pedallarımızın itici gücünü tüm toplumda da göstermek istiyoruz,çocuklarımıza daha temiz ve yaşanabilir dünya bırakmak için elimizden geleni yapmak istiyoruz” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100