Manisa Tabip Odası sağlık ekibinin motivasyonu düştü

Manisa'da son haftalarda kovid-19 yeni vaka sayılarında bir düşüşün söz konusu olduğunu aktaran Manisa Tabip Odası Başkanı Dr. Şahut Duran, tedbirlerin artırılmasının yanında pandemiye karşı mücadele veren hekimlerin motivasyonlarını artırıcı tedbirlerin de gerekli olduğunu söyledi.

Manisa Tabip Odası sağlık ekibinin motivasyonu düştü

Haber/ Arif ARI

Hastanelerin normal hizmet verme süreçlerini sürdürdüklerini belirten Duran, pandemi hastanesi Merkez Efendi Hastane'nin hem pandemi hastalarına hem de normal hastalara hizmet verdiğini bildirdi. Manisa'da kovid-19 yeni vakalarında bir düşüşün söz konusu olduğunu ancak bu düşüşün anlamlı bir rakamı oluşturmadığını kaydeden Dr. Duran, 9 Eylül Gazetesi'ne yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"İlçelerde ve merkezde bazı bölgelerde yeni vaka yoğunlukları vardı. Bu durum son alınan karar ile yarı kapanma döneminin bir haftalık etkisi ile Manisa'da geçen haftada yeni vaka sayılarında bir düşüş oldu.Bu düşüş anlamlı bir düşüş değil. Bu düşüşü anlamlandırmak ikinci hafta sonu ortaya çıkacaktır. Daha anlamlı bir düşüş bekliyoruz. Alınan tedbirler sıkı ve tam uygulanırsa gelecek haftalarda belirgin bir düşüş olur. ve çalışan hareketli toplumun olduğu yerlerde tedbirlere tam uyulursa, normalleşme sürecine düşük vakalarla girilebilir. Bu kapanmanın başarılı olup olmadığını iki hafta sonra göreceğiz. Eğer bu yarı kapanmada yeni vaka sayılarında belirgin bir düşüş olmazsa normalleşme sürecine girildiğinde vaka sayılarında yine patlama olacaktır.''

Aşı sıkıntısı var

Aşı sıkıntısının Türkiye geneline paralel olarak Manisa'da da mevcut olduğuna değinen Dr. Duran, birinci aşısını olup ikinci aşı sırasını bekleyenler için aşı temininde bir sıkıntı olduğunu ifade etti. Manisa'da daha çok sınovac aşısının yapıldığını, Biontech aşısının mevcutiyenin söz konusu olmadığı için yapılamadığını vurgulayan Dr. Duran, "Aşılamanın yavaşladığının bilgisini alıyoruz. İkinci aşı olmak için bekleyenler var. Bunların süreleri uzatılanları oluyor. Bu aşının azlığından kaynaklandığını biliyoruz. Sağlık Bakanlığı'nın yeni doz aşıların geleceğini, yeni anlaşmalarının yapıldığını açıkladı. Önümüzdeki aylarda aşı bolluğu olmasını bekliyoruz'' dedi.

Doktorların motovisyona ihtiyacı var

Dr.Duran Manisa'da insan kaynakları sıkıntısından söz ederek, şunları aktardı:

" Sağlık ekiplerinde sayısal olarak sıkıntılar var. Geçen izin verilen emeklilik ve ayrılma ile Manisa'da 50 hekim ayrıldı. Göğüs ve enfeksiyon hekimi açığı var. 10 kadar hekim ayrılmıştı. Yerlerine yenisi alınmadı. Dolayısıyla bu açık çalışan hekimlerin üzerine ek ilave oluyor. Emeklilik ve istifa yasakları açılırsa bildiğim kadarıyla 50'den fazla hekim ayrılacak. Verilen ücretler, istenen hakları verilmediği için hekimlerde bezginlik var. Motivasyon eksikliği var. Şantaj gibi görevlendirmeler yapılıyor. Tehditler söz konusu. . Bundan dolayı ayrılmalar kadrolarda belirgin bir açık ortaya çıkaracaktır. Halen açık yüzünden hastaneler arasında görevlendirme takviyeleri yapılıyor. . Bunun tedbirleri yeni atama ile alınmalıdır. Pandemi nedeniyle göğüs ve enfeksiyon hekim açığı kapatıp fazlası yaratılmalıdır.'' 

YORUM EKLE

banner97

banner96