Akhisar'dan Boğaziçi üniversitesi öğrencilerine destek açıklaması

DİSK'e bağlı Emekli Sen Akhisar Merkez Yönetim Kurulu basın açıklaması yaparak,  Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanan Melih Bulu'ya karşı yapılan eylemlerde gözaltına alınan Boğaziçi öğrencilerinin yanında oldukları belirtildi.

Akhisar'dan Boğaziçi üniversitesi öğrencilerine destek açıklaması

Haber/ Arif ARI

 Eğitim-Sen, Sağlık Emekçileri Sendikası, Eğitim-İş Sendikası, Tabipler Odası, Atatürkçü Düşünce Derneği, Cemevi, 8 Mart Kadın Dayanışma Derneği, Akhisar Kadın Derneği, Mimarlar ve mühendisler Odası, Çağdaş yaşamı destekleme Derneği, Akhisar Kültür ve Sanat Derneği, Halk  Evi, CHP, HDP, Sol Parti, EMEP, Sol Gençlik ve Akhisar Çevre  Derneğinin de basın açıklamasına katılarak açıklamaya destek verdiler. 

Emekli-Sen ilçe temsilci başkanı Aziz Balcı tarafından okunan açıklamada; 

"Yıllarca alınteri döktük; yıllarca yaşayabilmek ve çocuklarımızı okutabilmek için ürettik. Üretmek ve geleceği kurmak sırası onlarda şimdi'' denilerek şöyle devam edildi:

Kelepçelenen öğrenciler bizim çocuklarımızdır''

" Bugün, İstanbul’da, Ankara’da, Eskişehir’de… Yazan ve üreten elleri kelepçelenen öğrenciler bizim çocuklarımızdır.  Çocuklarımızın geleceğe umutla bakan gözlerini yere indirmek isteyenlere izin vermeyeceğiz! Çocuklarımızın geleceğine kelepçe vurmak isteyenlere izin vermeyeceğiz!

Onlar çocuklarımıza aşağı bak diye haykırsınlar; biz, bu ülkenin emeklileri, aklımızla ve kalbimizle çocuklarımıza, başı öne eğilmeyen çocuklarımıza sesleniyoruz: Bugün ülkemizde bilimsel üretimin ve özgür düşüncenin en köklü kurumlarından olan Boğaziçi Üniversitesi’nde polis şiddetine maruz bırakılıyorsunuz. Atanmış rektörlüğün özerk kurumlar olması gereken üniversitelerin mantığına daha başından aykırı olduğunu,  sizlerin büyük emekler sonucu girdiğiniz üniversitelerde emek hırsızlığı ile iktidar ilişkileri ile akademisyen, dekan, rektör unvanlarını almalarını kabul etmediğinizi dile getiriyorsunuz. Renklerinizle bir arada yaşamak, rengârenk bir dünyayı hep birlikte inşa etmek istediğinizi bizler biliyoruz. Sizler de o dünyayı inşa edecek zihinlere ve yüreklere sahip olduğunuza inandığımızı bilin!''

 Mülkiye’de cüppeleri ezerek geçen polis postalları...

"İktidarın büyük bir hırs ve tüm gücüyle saldırıya geçtiği dönemler,  bundan dört sene önce Mülkiye’de cüppeleri ezerek geçen polis postalları ile bugün Boğaziçi’nde üniversitenin kapısına vurulan kelepçe bir ve aynı korku ve kinin aracıdır'' ifadelerine yer verilen açıklamada daha sonra şunlar belirtildi:

"Onlar, üniversiteleri de sendikaları da; dört duvar ve bir sürgülü kapıdan ibaret sananlardır. Sizlerin her birinizin zihni, fikri, yüreği üniversitedir. Onlar, kendilerine ait olmayan ne varsa yıkıp yakmayı, nerede bir renk görse gri boyalarını kuşanmayı görev belleyenlerdir. Cüppeleri yerden kaldıracak olanlar da, kelepçeli kapıları açarak yarını inşa edecek olanlar da sizlersiniz. Yanınızdayız!” Arif Arı

YORUM EKLE

banner97

banner96