banner112

“2020 yılı hayvancılık destekleri hala ödenemiyor”

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, hayvan besicilerin 2020 yılı hayvan destek primlerinin ödenmediğini belirterek, "Bakanlık yetkilileri sistemde oluşan bir arıza nedeniyle verilere ulaşamadıklarını mazeret gösteremezler'' dedi.

“2020 yılı hayvancılık destekleri hala ödenemiyor”

Haber / Arif Arı

CHP'li  Bekir Başevirgen,  saha çalışmaları sırasında çiftçilerin 2020 yılına ait süt, buzağı ve tohumlama gibi hayvancılık desteklemelerini hala alamadıklarını söylemeleri üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri ile görüştüğünü belirterek şunları söyledi:
" 'Bakanlık yetkilileri sistemde oluşan bir arıza nedeniyle süt, tohumlama ve buzağı gibi hayvancılık desteklemelerine esas verilere ulaşamadıklarını, bu sebeple ödemeleri yapamadıklarını' söylediler. “

Siber saldırı mı?

CHP’li Başevirgen, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bilindiği üzere Tarım ve Orman Bakanlığının web sitesine siber saldırı olmuş ve Bakanlık '…Sistemler, kurum dışındaki yedeklerden veri kaybı olmadan ayağa kaldırılmıştır.' şeklinde açıklama yapmıştı. Fakat öğreniyoruz ki üreticilerimizin 2020 yılı hayvancılık destekleri hala ödenemiyor. Eğer sistemde sıkıntı yoksa bu desteklemeler neden ödenmiyor? Hayvan kayıt sistemi, tarım bilgi sistemi ve desteklemelere esas onlarca veri sisteminden oluşan bu ağın çökmesi telafisi mümkün olmayacak kayıplara yol açabilir. Öyle ki destek ve denetim ağı kilitlenebilir.”

Veriler ele mi geçti

Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanmasını istediği soru önergesini de meclis başkanlığına sunarak, şunları belirtti:
“ Bu saldırı ile ülkemize ait tüm tarım ve hayvancılık verileri ele geçirilmiş oldu. Destekleme, ÇKS; büyükbaş, küçükbaş hayvan kayıtları kim bilir kimlerin elinde. Risk altında olan veya ele geçirilen başka verilerin olup olmadığını bilmiyoruz. Bu ihmalin sorumluları hesap vermelidir. Bakanlık bir an önce kamuoyuna endişeleri giderecek bir açıklama yapmak zorundadır.” Arif Arı

YORUM EKLE

banner101

banner100