Üzüm çizimi bulunan eski bir para bulundu

Manisa'da Aigai Antik Kenti'ndeki kazı çalışmaları devam ediyor. Çalışmalarda kentin tarihine ilişkin yeni detaylar gün yüzüne çıkarken, Aigai Kazı Başkanı Sezgin, Manisa tarihine ilişkin bir detay paylaştı. Bağların tarihine ışık tutan üzerinde üzüm çizimi bulunan eski bir para bulundu.

Üzüm çizimi bulunan eski bir para bulundu

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Sezgin, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Manisa ve çevresindeki bağcılık geleneğinin köklü bir geçmişe dayandığına dikkat çekti.

Manisa'nın Yunusemre ilçesi Yuntdağı bölgesinde Aiol halkı tarafından Batı Anadolu'da kurulan 12 kentten biri olan Aigai Antik Kenti'ndeki kazı çalışmaları devam ediyor. Çalışmalarda kentin tarihine ilişkin yeni detaylar gün yüzüne çıkarken, Aigai Kazı Başkanı Sezgin, Manisa tarihine ilişkin bir detay paylaştı. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Sezgin, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Manisa ve çevresindeki bağcılık geleneği köklü bir geçmişe dayandığına dikkat çekti. Sezgin, “Manisa ve çevresindeki bağcılık geleneği köklü bir geçmişe dayanır. Antikçağ’ın ünlü tragedya şairlerinden Euripides’in Bacchae (MÖ 405 c.) adlı eserinde Bağcılık ve Şarap tanrısı Dionysos kendi ağzından şunu söylemektedir: “Orası benim yurdum işte, Lydia’lıyım anlayacağın.” Aigai Kazı Başkanı Doç. Dr. Yusuf Sezgin, mesajında ayrıca üzerinde üzüm çizimi bulunan eski bir para da paylaştı.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2021, 12:47
YORUM EKLE

banner97

banner96