Duvarsız bir dünya için şiir

Türkiye Yazarlar Sendikası İzmir Temsilciliği, Dünya Şiir Hareketi’nin çağrısı, Güzelbahçe Belediyesi’nin katkılarıyla 25 Şubat’ta “Duvarsız bir dünya için şiir” etkinliğini düzenliyor

Duvarsız bir dünya için şiir

Dünya Şiir Hareketi’nin (World Poetry Movement / WPM) çağrısıyla Şubat ayı içinde bütün ülkelerde “Duvarsız Dünya İçin Şiir” başlığı altında etkinlikler yapılıyor. Etkinliklere dair WPM’nin bildirisi şöyle: “Dünyanın farklı yerlerinde (Amerika-Avrupa-Orta Doğu-Hindistan…) insanları birbirlerinden ayırarak yükselen yeni duvarların örüldüğünü görüyoruz. Beton duvarlar, dikenli telden inşa edilmiş duvarlar ya da para ve eşitsizlikle inşa edilen daha görünmez fakat çok yüksek duvarlar. Dünya şiir hareketine katılan şairler olarak, insanlar arasında renkleri, ulusal kimlikleri, sosyal statüleri, cinsiyetleri ya da dini inançları için hiçbir ayrımcılığın yaşanmadığı bir dünyayı savunuyoruz. Şiir, duvarları yıkmak, aramızda ve içimizde yeni duvarlar örmek için bir yoldur. Bu nedenle dünyanın tüm şairlerini duvarsız bir dünya için uluslararası kampanyanın bir parçası olmaya çağırıyoruz ve ülkelerindeki her yerde, bu konuda Şubat 2019 ayında etkinlikler organize ediyoruz.”

Çok sayıda şair katılacak

Türkiye’de İstanbul, Ankara gibi kentlerin yanı sıra İzmir’de de Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) İzmir Temsilciliği, ortak bildirinin sunulacağı, şairlerin bu tema çerçevesindeki şiirlerini okuyacakları bir etkinlik gerçekleştirecek. Güzelbahçe Belediyesi’nin katkılarıyla TYS İzmir’in düzenlediği etkinlik 25 Şubat 2019 Pazartesi günü, saat 14.00’te, Güzelbahçe Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılacak. Zübeyde Fırat ve İlkay Kıyak’ın sunacağı etkinliğin açılış konuşmasını TYS İzmir Temsilcisi M. Mahzun Doğan yapacak. Ortak bildiriyi şair Ataol Behramoğlu okuyacak. Hidayet Karakuş, Bilsen Başaran, Fergun Özelli, Nesrin Z. İnankul, Oğuz Tümbaş, Mehmet Sarsmaz, Seval Arslan, Türker Özşekerli, M. Mahzun Doğan, Ataol Behramoğlu da etkinliğe şiirleriyle katkı koyacak.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2019, 22:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şadan Gökovalı
Şadan Gökovalı - 3 ay Önce

Muhteşem. Rahatsızlığıma karşın, katılmaya çalışacağım. Tekrarı yok bunun

SIRADAKİ HABER