banner109

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası sahnede

BİFO, İstanbul Müzik Festivali kapsamında sahnede: Konser 19 Ağustos'ta gerçekleşecek.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası sahnede

18 Eylül-5 Ekim tarihleri arasında dijital ortamda hayata geçecek 48. İstanbul Müzik Festivali kapsamında, festivalin dijital programına ek olarak, izleyicilerin de katılımıyla gerçekleşecek bir konserde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) dinleyicilerle buluşacak. Şef Patrick Hahn yönetimindeki topluluğun piyanist Vikingur Ólafsson’a eşlik edeceği konser, 19 Ağustos Çarşamba saat 19.00’da Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleşecek.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, 2003–2018 yılları arasında İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın sürekli orkestrası olan, ülkemizin önde gelen senfonik topluluklarından biri. 2010 Salzburg Festivali’nin açılış etkinlikleri kapsamında konser veren, 2014’te BBC Proms’a Türkiye’den davet edilen ilk topluluk olan BİFO, 2017’de Hong Kong Sanat Festivali’ne konuk oldu. 2016-2018 arasında Daniel Hope, Vadim Repin, Nemanja Radulović gibi sanatçılarla Avrupa turneleri gerçekleştiren topluluk, 2000 yılından bu yana Renée Fleming’den Murray Perahia’ya, Maxim Vengerov’dan Lang Lang’a klasik müzik dünyasının yıldızlarını ağırladı. Onyx etiketi altında Respighi, Hindemith, Schmitt (2010), Music from the Machine Age (2012), Rimsky-Korsakov, Balakirev, Erkin ve Ippolitov-Ivanov’un eserleri (2014) ile Turnage & Berlioz (2018) albümlerini kaydeden BİFO’nun Deutsche Grammophon etiketinde yayınlanan Ksenija Sidorova ile Carmen (2016), Nemanja Radulović ile Çaykovski (2017) ve Baïka (2018) albümleri bulunuyor.

2019 Gramophone Klasik Müzik Ödülleri’nde Yılın Sanatçısı seçilen Vikingur Ólafsson ise son yıllarda müzik dünyasının dikkat çeken isimlerinden biri. Gramophone zaferi, Vikingur Ólafsson’un Johann Sebastian Bach albümü ile 2019 boyunca İzlanda Müzik Ödülleri Yılın İcracısı ve Yılın Albümü, BBC Music Magazine Ödülleri En İyi Enstrümantal Albüm ve Yılın Albümü, Opus Klasik En İyi Solo Resital ödülleriyle kazandığı başarıyı taçlandırdı. Mart ayında Deutsche Grammophon etiketiyle piyasaya çıkan son albümü Debussy–Rameau, İngiltere ve Almanya klasik müzik listelerinde birinci sıraya yerleşirken pop müzik listelerinde 11. sıraya kadar yükseldi.

Orkestrayı bu konserde yönetecek olan, şef Patrick Hahn, 2021/22 sezonu itibariyle Wüppertal Operası ve Senfoni Orkestrası’nın genel müzik direktörlüğüne getiriliyor. Viyana Senfoni, Luzern Senfoni, Münih Filarmoni, Münih Radyo Orkestrası, Dresden Filarmoni, NDR Radyo Filarmoni, Hamburg Senfoni, Tonkünstler Orkestrası, İsrail Oda Orkestrası, Kraliyet Concertgebouw Oda Orkestrası, Kopenhag Filarmoni, Camerata Salzburg gibi orkestraları yöneten şef, Almanya’daki en genç genel müzik direktörü olacak.

BİLETLER 7 AĞUSTOS’TA SATIŞTA

19 Ağustos Çarşamba saat 19.00’da covid-19 tedbirlerine uygun olarak düzenlenen Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleştirilecek konserin biletleri, 7 Ağustos 10.30’da İKSV Lale Kart Üyeleri için indirimli ön satışların ardından aynı gün 14.30’da genel satışa çıkacak. Biletler, Biletix satış kanallarında satışa sunulacak.

YORUM EKLE

banner97

banner96