banner112

Anıtsal kilisenin üstüne koruma çatısı yapılacak

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, “Türkiye'de daha önce Göbeklitepe'de uygulandığı şekilde Kadı Kalesi Ören Yeri'ndeki anıtsal kilisenin üzerini komple kapatıyoruz” dedi. Böylece yapı, koruma altına alınacak.

Anıtsal kilisenin üstüne koruma çatısı yapılacak

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, Kuşadası ilçesinde kazı çalışmalarının sürdüğü Kadı Kalesi Ören Yeri'ndeki anıtsal kilisenin üzerinin koruma çatısıyla kapatılacağını bildirdi. AKP Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim ve Kuşadası Kaymakamı Sadettin Yücel'in ören yerine yaptığı ziyarete eşlik eden Tuncer, basın mensuplarına, bölgenin önemli antik yerleşim yerlerinden olduğunu söyledi. Ören yerinde kilise ve namazgahın bir arada görülebildiğini belirten Tuncer, şöyle konuştu:

5 bin yıllık geçmiş

“Buranın yaklaşık 5 bin yıllık geçmişi var. Kazı çalışmaları devam ederken, dış etkenlerden korunması ve üstünün kapalı olması için de çalışma başlatıldı. Önemli bir aşamadayız. 4 ay içinde tamamlanmış olacak. Türkiye'de daha önce Göbeklitepe'de uygulandığı şekilde bu yapının üzerini komple kapatıyoruz. Dünyada çok az bir örneğini görebildiğimiz uygulamalar bunlar. Sadece yapıyı koruma anlamında değil, turistik bir gezide gölge alanı oluşturulması için.” Tuncer, 2 bin 150 metrekareyi kapsayacak çatı projesinin Güney Ege Kalkınma Ajansı'nca gerçekleştirileceğini bildirdi.

YORUM EKLE

banner97

banner96