Ural Nehri havzasında karın erimesi ve nehirlerin taşmasıyla patlak veren sel felaketi Rusya'yı vurmaya devam ediyor. Sel suları Orenburg kentini de tehdit etmeye başladı. 550 bin nüfuslu kentte sirenler çaldı ve kitlesel tahliye başladı.

Orenburg Belediye Başkanı Sergey Salmin, Telegram üzerinden yaptığı açıklamada "Kentte sirenler çalıyor. Bu bir tatbikat değil. Şu an kitlesel bir tahliye gerçekleştiriliyor!" dedi. Salmin, "Orenburg'daki sel son derece tehlikeli. Son 10 saatte Ural Nehri'ndeki su seviyesi 40 santimetre daha yükseldi ve şu an 1143 santimetre. Bu seviyeler tehlikeli" ifadelerini kullandı. Salmin, kent sakinlerinden yanlarına gerekli belgeleri, ilaçlarını ve zaruri ihtiyaçlarını alarak evlerini terk etmelerini istedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Alexey Kudinov da, kentte dün gece 360'ın üzerinde ev ile yaklaşık 1000 arazinin su altında kaldığını söyledi. Kudinov'un açıklamasına göre, kentte sel suyunun bugün pik noktasına ulaşması ve iki gün içinde çekilmesi bekleniyor.

Kurgan'da da Alarm: Tobol Nehri Taştı!

Aniden yükselen hava sıcaklığı nedeniyle hızla eriyen karın suyu, Rusya'nın başka nehirlerinde de taşmaya yol açtı. Buna göre, Kurgan oblastından geçen Tobol Nehri'nin su seviyesinin dün gece 1.4 metre daha yükselmesi üzerine, Kaminskoye köyünde de tahliye kararı alındı.

Vali Vadim Şumkov, nehrin oblastın merkezi olan 300 bin nüfuslu Kurgan kentinden de geçtiğine dikkat çekti. Sel suyunun önümüzdeki günlerde kente ulaşabileceğini ve bir barajın güçlendirildiğini söyleyen Şumkov, "Tek yapabileceğimiz şey, taşkın yatağının genişlemesini ve zeminin yol boyunca çekebildiği kadar su çekmesini ummak" diye konuştu. Kurgan, Rusya askeri-endüstriyel kompleksinin önemli merkezlerinden biri.

Aliyev'den açıklama: İran'a her türlü desteği vermeye hazırız Aliyev'den açıklama: İran'a her türlü desteği vermeye hazırız

Sel Felaketi Rusya'da Geniş Çaplı Tahliyelere Yol Açıyor

Ural Nehri'nin taşmasıyla meydana gelen sel felaketi Rusya'da geniş çaplı tahliyelere yol açıyor. Orenburg ve Kurgan'da on binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Sel sularının Kazakistan'da da 100 binden fazla kişiyi etkilediği biliniyor.

Uzmanlar, iklim değişikliğinin de etkisiyle Rusya'da sel felaketlerinin daha sık ve şiddetli hale gelebileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Editör: Kazim Bozkurt