Brezilya'nın güneyindeki Rio Grande do Sul eyaleti üç haftadır etkili olan şiddetli yağışlar ve ardından gelen sellerle mücadele ediyor. Yetkililer, yaşanan felakette 169 kişinin hayatını kaybettiğini, 56 kişinin ise kayıp olduğunu bildirdi.

Sivil Savunma'dan Güncel Bilgiler

Eyalete bağlı Sivil Savunma birimi, felaketin bilançosunu güncelledi. Son verilere göre, ölü sayısı 169'a, kayıp sayısı ise 56'ya ulaştı. Ayrıca, selden etkilenen 469 kasabada arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Bazı Kasabalarda Su Seviyesi Azaldı

Bazı kasabalarda su seviyesinin azalmasıyla birlikte, su şebekelerinin onarımı yapılmaya başlandı ve halk kademeli olarak içme suyuna erişim sağlamaya başladı.

Ulaşım Altyapısı Büyük Zarar Gördü

Sel nedeniyle 42 otoyol, köprü ve caddenin sular altında olduğu ve bu bölgelerde normale dönüşümün zaman alacağı ifade edildi.

"Felaket Durumu" İlan Edilmişti

Rio Grande do Sul Valisi Eduardo Leite, 3 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, "Bu, eyalet tarihinin en yıkıcı olayıdır" diyerek, trajedinin büyüklüğü nedeniyle 180 günlüğüne "felaket durumu" ilan ettiklerini ve insanların tahliyesi için yoğun çaba gösterdiklerini belirtti.

Bankalar Açık Mı? 20 Haziran'da Bankalar Çalışıyor Mu? Bankalar Açık Mı? 20 Haziran'da Bankalar Çalışıyor Mu?

Devlet Başkanı Lula da Silva'dan Destek

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, felaketin etkilediği bölgeleri üç kez ziyaret etti ve bölgenin yeniden ayağa kaldırılması için çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Editör: Kazim Bozkurt