TAKSAV (Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf) tarafından düzenlenen Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali, bu yıl 11’incisini kutluyor. Festival, 1-11 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek ve bu yılki temasını 'dönüşüm' olarak belirledi. Festivalin açılışı bugün saat 17.00’de Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapılacak basın açıklaması ve yürüyüş ile başlayacak.

Game of Thrones dizisinin ünlü oyuncusuna imparatorluk nişanı! Game of Thrones dizisinin ünlü oyuncusuna imparatorluk nişanı!

Gala Gecesi: Ödüller ve Sanat Dünyasının Yıldızları

Galanın gerçekleşeceği İzmir Sanat'ta saat 19.00'da düzenlenecek etkinlikte, emek ödülü Erdal Özyağcılar'a, onur ödülü ise Nazan Kesal'a takdim edilecek. Cansu Ergin, Sami Hossain’in bendiri eşliğinde festivalin teması olan ‘Dönüşüm’ü modern dans performansı ile yorumlayacak. Ayrıca, 7 yıldır gerçekleştirilen Kısa Oyun Yazma Yarışması'nın sonuçları da açılış töreninde duyurulacak.

183 Oyun Başvurdu: Yurt İçi ve Yurt Dışından Katılım

Bu yıl festivale 17’si yurt dışından olmak üzere toplamda 183 oyun başvuruda bulundu. Festival süresince kentin çeşitli noktalarında sahnelenecek 26 oyun, İzmirlilerle buluşacak. Festival, İran, Sırbistan ve Azerbaycan-Nahçıvan’dan olmak üzere yurt dışından 3 ekibi ağırlayacak. 10 günlük etkinlik boyunca 26 farklı oyun sahnelenecek, TAKSAV, İstanbul, Ankara, Balıkesir, Batman, Bursa, Samsun, Mersin ve İzmir’den gelen ekiplere ev sahipliği yapacak.

Atölyelerle Festivalin Katılımcıları Buluşuyor

Festival süresince Sırpça, Azerice ve Farsça oyunların yanı sıra Şermola'nın sahneleyeceği Kürtçe oyunun Türkçe çevirisi üst yazı olarak sunulacak. Festivalde 2 çocuk oyunu da yer alacak. Ayrıca, 10 gün boyunca 3 farklı atölye düzenlenecek: “Oyunculuk Atölyesi”, “Geri Dönüşüm Malzemeleri ile Mask Yapım Atölyesi” ve ABD'den "Bread & Puppet ekolünde Kukla Yapım ve Oynatım Atölyesi". Ücretsiz olan atölyelere katılım başvuru önceliğine göre belirlenecek.

İzmir'de Sanat ve Dayanışma: Festival Manifestosu "Her Şey Değişir" Diyor

İzmir Büyükşehir, Konak, Bornova, Karabağlar ve Gaziemir Belediyeleri ile Konak Kent Konseyi’nin desteklediği festival, KESK, DİSK, TMMOB, İzmir Tabip Odası ve Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) ile dayanışmayla gerçekleştirilecek. Festivalin manifestosu, "Her şey değişir" ifadesi ile başlıyor. Manifesto, değişimin olumlu olmadığını, dönüşerek yeni sorular sormaya başlanabileceğini ve mücadelenin yeni koşullara göre dönüştürülmesinin gerekliliğini vurguluyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ