9 Eylül Gazetesi'nden Mert Yasin Alpdündar'ın haberine göre: İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Temmuz ayı olağan meclis toplantısının birinci oturumu, İzmir Kültürpark’ta gerçekleştirildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın başkanlık ettiği toplantıda, sosyal denge tazminatı krizinden, metrolardaki yürüyen merdivenlerin denetlenmesine kadar birçok kritik konu masaya yatırıldı.

Büyükşehir'de Memur Ile Ti̇s Düğümü Çözülüyor Mu Başkan Tugay'a Yetki Önergesi Mecliste

‘MECLİSİN YETKİ VERMESİ LAZIM’

Başkan Cemil Tugay  sosyal denge tazminatının sınırın üstüne çıkabilmesi için yasal bir dayanağın olması gerektiğine vurgu yaparken, “Bana bu konuda meclisin yetki vermesi lazım. Ben burada meclisimizin görüşüne başvuruyorum. Daha önce alınan yetki, yeterli değildi. Orada sadece yasal sınırda bir yetki verdiniz. Şu anda böyle bir şey yapacaksak meclisimizin onayını istiyorum. O yüzden bu önergeyi getirdik. Onun dışında bu konu tartışılır” ifadelerini kullandı. 

Cemil Tugay Temmuz Meclis 1

‘SORUMLULUĞU HEPİMİZ ALALIM’

Başkan Tugay ayrıca, “Ortada bir yasal sınır var var, bunu aşılamaz’ diyorsunuz. Sonra da ‘ikramiyeler vb. şeyler var’ diyorsunuz. Böyle bir şey olamaz. Bu arkadaşlarımız bizim çalışanımız. Sizlerde benim gibi siyasi sorumluluk taşıyorsunuz. Şu anda bir oylamaya yapmıyoruz. Gelin, birlikte karar verelim. Komisyonlarda görüşülsün. Biz de AK Parti, MHP, CHP’li arkadaşlar olarak oybirliğiyle verelim. Ben meclisini bize referans olacağına inanıyorum. Bu önergenin komisyonlarda oybirliğiyle gelmesini umuyorum. Sorumluluğu hepimiz alalım” dedi. 

Ugur Inan Atmaca

TİS DÜĞÜMÜ ÇÖZÜLECEK Mİ?

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TÜM-BEL-SEN arasında gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmeleri ‘sosyal denge tazminatı’ konusunda anlaşılamaması üzerine tıkanmış ve memurlar yaklaşık bir aydır çeşitli eylemler düzenlemişti. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne konunun çözümü ile alakalı bir önerge geldi. Başkan Cemil Tugay’ın ‘yasal sınırın üzerine çıkma’ yetkisi alma önergesi meclise sunulurken, öneri oy birliği ile komisyonlara havale edildi. Konu hakkında konuşan AK Parti meclis üyesi Uğur İnan Atmaca, “Meclisten yetki istiyorsunuz. Sosyal Denge Tazminatı yani imza atmaktan imtina ettiğiniz yasal sınırın üzerindeki yetkiyi meclisin vermesini istiyorsunuz. Kanunla gelen yetkiyi meclisin verebileceğinin kanaatinde değilim. Konu ile alakalı olarak bizim hazırladığımız bir önergemiz vardı. Her fırsatta ortak akıldan bahsediyor, sorunları birlikte aşalım diyoruz ama bence bu konu daha farklı istiare edilmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu. Atmaca, sosyal denge tazminatı ile ilgili yasal kaynakları sıralarken, “Bu yasal kaynaklar çerçevesinde bu sosyal denge tazminatı ve ikramiyeleri değerlendirebilirsek ne size ne meclise ne de çalışanlarımıza bu anlamda sıkıntı yaşanmayacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı. 

Demir parmaklıklar arasına sıkışan köpek kurtarıldı Demir parmaklıklar arasına sıkışan köpek kurtarıldı

KARDİÇALI HAN KAMULAŞTIRILACAK!

Mecliste, İzmir’in kültürel değerinin korunması adına önemli bir adım atıldı. İzmir’in Konak ilçesinde bulunan ve hırsızlık olaylarıyla gündeme gelen tarihi Kardiçalı Han’ın kamulaştırılması için düğmeye basıldı. 1928 yılında İzmir'in ilk tütün tüccarlarından biri olan Kardiçalı İbrahim tarafından yaptırılan Kardiçalı Han’ın sahipleri tarafından satışa çıkarılmasının ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. Binanın kamulaştırılması adına verilen önerge, komisyonlardan geçti. İzmir Büyükşehir Belediye meclisine gelen önerge, oy çokluğu ile kabul edildi. Böylece İzmir'de tarihi bir değerin korunması adına önemli bir adım atılmış oldu.  

Cemil Tugay Temmuz Meclis

'HİZMET BİNASI BİLE OLABİLİR'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay ise,”İlk önce gider tespiti yapılacak mülk sahiplerine teklif edilecek. Çok varisli bir yer, yüksek bir rakamda düşünülüyor. Bu şekilde kalırsa o binayı kimse almaz. Ancak kamunun o binayı dolayısıyla şehrin tarihin yapısını koruması için yapacağı bir iş diye düşünerek aldık. Şehrin çok merkezinde, biz burayı kamu yararına birçok şey için kullanabiliriz. Belediye hizmet binası bile olabilir” diye belirtti. 


'RAKAMIN BELEDİYE BÜTÇESİNDEN ÇIKMASINA KARŞIYIZ'

AK Parti Karabağlar Meclis Üyesi Fırat Eroğlu konu hakkında söz aldı. Eroğlu, önergeye komisyonda olumsuz oy verdiğini söylerken, "Buranın güçlendirilmesi de ciddi bir rakam tutacak. Buranın toplam kapalı alanı 4 bin 824 metre kare. Bu alana milyarlarca para yatırıp karşılığında me amaçla kullanılacağını da bilmiyoruz bu nedenle yanıtım reddi. Bu varlığın  İzmir’e kazandırılması önemli ancak bu rakamın belediye bütçesinden çıkmasına biz karşıyız” dedi.

AK PARTİ’DEN ‘YÜRÜYEN MERDİVEN’ ÖNERGESİ

Üçyol metro istasyonunda 1 Temmuz’da meydana gelen kaza sonrasında AK Parti Grup Başkan Vekili Hakan Yıldız ve AK Partili meclis üyesi Uğur İnan Atmaca, ‘belediyemiz veya şirket ve iştiraklerimizin sorumluluğunda bulunan halkın kullanımına açık asansör ve yürüyen merdivenlerin denetimleri için TMMOB Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ile protokol yapılması için gerekli işlemlerin yapılmasına’ dair bir önerge verdi. AK Parti Grup Başkanvekili Hakan Yıldız, konu ile alakalı olarak sürecin hızlıca ilerlemesi gerektiğini vurgularken, CHP Grup Başkan Vekili Levent Yıldır da “TMMOB ile bu konuyla ilgili bir çalışmamız var. Bir rapor hazırlıyorlar. Bu kapsamda bir değerlendirmelerimiz olacak. Bu önerge komisyona gönderilip bekletilebilir. Bizim çalışmalarımızın ardından bir karara bağlanması daha doğru olur” ifadelerini kullandı. 

‘BİZİ DE RAHATSIZ EDEN DURUMLAR VAR’

Başkan Cemil Tugay ise “Konuyu duyduğumda çok üzüldüm. Hemen anında arkadaşlarımızdan bu konuyu incelemelerini istedim. Daha sonra TMMOB’dan bu olayı incelemeleri için çağırdık. Şu anda her şey bitmedi. Bizi de rahatsız eden durumlar var. En kısa sürede radikal karalar alacağız. Sorumlular kimlerse belediyeye hizmet vermesini istemiyoruz. TMMOB bu süreçte onaylayıcı olması olduğu için doğrudan onay verilebiliriz” dedi. Önerge komisyonlara gönderilmeden oybirliğiyle kabul edildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ