İsrail'in katılımı nedeniyle yoğun protesto ve boykot eylemlerine sahne olan 2024 Eurovision Şarkı Yarışması'nı İsviçre'nin temsilcisi Nemo kazandı. Malmö'de düzenlenen yarışma, İsrail'in katılımı ve Hollanda'nın diskalifiye edilmesi gibi olaylarla gölgelendi.

Nemo "The Code" ile Zafere Ulaştı

Malmö'de 7 Mayıs'ta ilk yarı final, 9 Mayıs'ta ikinci yarı final ve 14 Mayıs'ta finali yapılan yarışmada 25 ülke sahne aldı. İsviçre'nin temsilcisi Nemo, "The Code" isimli şarkısıyla 591 puan toplayarak zafere ulaştı.

Hırvatistan ve Ukrayna Sırayla İkinci ve Üçüncü

Hırvatistan 547 puanla ikinci olurken, Ukrayna 453 puanla üçüncü sırada yer aldı. İsrail ise 375 puanla beşinci sırada tamamladı.

İsrail'e Protestolar Damga Vurdu

İsrail'in katılımı, Filistin-İsrail gerginliği nedeniyle birçok çevre tarafından eleştirildi. Yarışma boyunca İsrail'e karşı protestolar düzenlendi.

Finalde sahne alan İsrailli şarkıcı Eden Golan'ın performansı boyunca seyircilerce yuhalandığı ve "Özgür Filistin" sloganlarının atıldığı videolar sosyal medyada geniş yer buldu.

İsrail sunucusunun ülkesinin jüri oylarını sunmak için arenaya canlı bağlandığı sırada da protesto ıslıkları ve yuhalama sesleri yükseldi.

Zülfü Livaneli'den Çarpıcı Açıklama: 'Makam Arabasına Binmedik, Otobüsle Gittik!' Zülfü Livaneli'den Çarpıcı Açıklama: 'Makam Arabasına Binmedik, Otobüsle Gittik!'

Jüri Oylarında Protestolar

Jüri oyları sırasında protesto edilen bir diğer isim de Avrupa Yayın Birliğinin (EBU) süpervizörü Martin Österdahl oldu.

Finale saatler kala EBU'nun, Hollanda'nın temsilcisi Joost Klein'in diskalifiye edildiğini duyurması tepkilere yol açtı.

Karardan saatler sonra Norveç'in geçen yılki temsilcisi Alessandra, Filistin'de "soykırım yaşandığını" söyleyerek, finalde ülkesinin oylarını sunma görevinden çekildiğini duyurdu.

Alessandra'yı sırasıyla Hollanda ve Finlandiya temsilcileri izledi. Finlandiya'nın 2023 temsilcisi Kaarija, Instagram hesabından kararını, "Bu akşam puanları sunmak doğru hissettirmiyor." sözleriyle açıkladı.

Hollanda'nın oylarını süpervizör Österdahl sundu.

Editör: Kazim Bozkurt