Macit SEFİLOĞLU - Sanayi yatırımlarının giderek büyüdüğü Torbalı’da kadın istihdamını artırma amaçlı örnek bir proje hayata geçirildi. Torbalı Ticaret Odası işletmelerinde kadın sayısını artıran üyelerini plaketle ödüllendirmeye başladı. Torbalı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Abdülvahap Olgun, kadınların hayatın her alanında başarılı olduğunu hatırlattı, “Sanayi istihdamında da örnek çalışanlarımız bölgedeki gelişmelere doğrudan katkıda bulunuyor” dedi.

Çalışanların yarısı kadın

2009 yılında kurulan bir mobilya işletmesinde çalışan kadın sayısı erkekleri geçti. TTO Başkanı Olgun, örnek çalışmalarını sürdüren firmanın “Toplumsal cinsiyet eşitliği” anlayışını meslek edindirme eğitimiyle desteklediğini de kaydetti.

Hedef daha çok kadın çalışan

Torbalı Kadın Girişimci Komitesi Başkanı Gülesin Atalay bir işletmenin kadınların bilgi ve becerilerini geliştiren bir yönetim anlayışına sahip olmasının gurur verici olduğunu söyleyerek, “Sanayide Kadın Eli Projesi ile bölgemiz başta olmak üzere ülkemizdeki kadınlarımızın sanayideki istihdama katılımını arttırmak, sanayinin nitelikli istihdam ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlamak, gençlerimizin önüne sanayide rol model olabilecek kadınları arttırmayı amaçlıyoruz” dedi.

Fırsat verilmesi sonuç getirdi

TTO Başkanı Abdülvahap Olgun ise bölgedeki birçok firmanın kadın istihdamı konusunda pozitif yaklaşımlarına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

Kentimiz adına bu firmalarımıza teşekkür ederim. Kadınlar isterse ve fırsat verilirse tüm sektörlerde başarılı olabileceğini düşünüyorum. Buradaki temel konu fırsat verilmesi. Çalışanlarını eğitimleriyle de destekleyen firmalarımızın başarıları da artıyor. Kadın istihdamı yaklaşımını benimseyen firmalarımızı ödüllendirmeye devam edeceğiz”” diye konuştu.