Bakan Özhaseki'den sanayici ve iş insanlarına 'karbon ayak izi' uyarısı Bakan Özhaseki'den sanayici ve iş insanlarına 'karbon ayak izi' uyarısı

Yerel seçimlere sayılı günler kala, siyasi partiler arasındaki ittifak görüşmeleri hız kazandı. AKP ve MHP’nin Cumhur İttifakı’nı sürdürmesinin yanı sıra, diğer küçük partilerle de temaslarını artırdığı öğrenildi. CHP ise İstanbul’da ittifak yapmadan seçime girmeye hazırlanıyor.

Cumhur İttifakı’na yeni katılımlar

Gazete Duvar’ın haberine göre, AKP-MHP ittifakı tamamlanırken AK Parti ayrıca HÜDA-PAR, BBP ve DSP ile de görüşmeler yaptı. Yeniden Refah Partisi ile görüşmelerin önümüzdeki günlerde sonuçlanması bekleniyor. Bu partilerin hangi illerde aday göstereceği ve hangi illerde AKP’ye destek vereceği henüz netleşmedi.

CHP-İYİ Parti arasında soğuk rüzgarlar

Muhalefet cephesinde ise CHP ile İYİ Parti arasında bir iş birliği olmayacağı ortaya çıktı. İki parti arasındaki görüşmelerde anlaşmazlık yaşandığı ve İYİ Parti’nin bazı illerde CHP’ye rakip adaylar çıkaracağı belirtildi. CHP’nin diğer muhalefet partileriyle de iş birliği yapmayacağı, ancak bazı illerde aday göstermeyerek destekleyeceği ifade edildi.

DEM Parti’nin İstanbul kararı merakla bekleniyor

CHP’nin DEM Parti ile görüşmelerinin nasıl sonuçlanacağı ise gelecek hafta belli olacak. DEM Parti İstanbul kararını henüz vermedi ama her iki partiden birçok yönetici aday çıkarılmasının büyük sürpriz olmayacağını konuşuyor. Eğer tablo böyle olursa İstanbul’da mevcut belediye başkanı Ekrem İmamoğlu sadece partisinin desteği ile seçime girecek.

CHP’li yönetici: Taban ittifakına güveniyoruz

Yine Duvar’ın aktardığına göre, CHP’li bir yönetici konuya ilişkin olarak, “Her partinin kendi adayını çıkarma hakkı var. Biz bir yerde aday çıkarırken İYİ Parti’ye, DEM Parti’ye güvenerek çıkarmıyoruz. İstanbul zaten bizim yönettiğimiz bir belediye. İmamoğlu şu anda Türkiye’nin en güçlü siyasi figürlerinden biri. Diğer muhalefet partileri aday çıkarırsa tüm seçmenleri o adaylara mı oy verir yoksa başka tercihler mi yaparlar, bunu bilemeyiz. İş birliği görüşmeleri nasıl sonuçlanır bilmiyoruz ama seçmen nezdinde iş birliği, ittifak arayışına engel bir durum yok. Taban ittifakına güveniyoruz” görüşünü ifade etti.

Kaynak: HABER MERKEZİ