7 Ekim'de Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları'nın saldırıları sonrasında Filistin'de sivilleri hedef alarak tüm dünyanın tepkisini çeken İsrail askerlerinin paylaştığı işkence görüntüleri "bu kadar da olmaz" dedirtti.

Al Jazeera'nın Yayınladığı Görüntüler

Katar merkezli medya kuruluşu Al Jazeera'nın yayınladığı görüntülerde İsrail askerleri, işkence gören Filistinlilerle alenen dalga geçiyor. Bu görüntüler, uluslararası kamuoyunda büyük bir infial yarattı ve birçok insan hakları örgütü duruma sert tepki gösterdi.

İnsan Hakları Grubu Addameer'in Açıklamaları

Ramallah merkezli insan hakları grubu Addameer, "İsrail askerleri Filistinli mahkumlara yaptıkları işkenceleri sosyal medyada açıkça paylaşarak övünüyor" açıklamasını yaptı. Sivil toplum kuruluşu, "İşgalci devletin yıllardır işlediği suçların hesabının sorulmaması nedeniyle, askerler Filistinli tutuklulara yönelik işkence eylemlerini kasıtlı olarak belgeliyor ve bu video ve fotoğrafları kişisel sosyal medya hesaplarında yayınlıyorlar" dedi.

Uluslararası Tepkiler ve İnsan Hakları İhlalleri

İnsan Hakları Örgütlerinden Gelen Tepkiler

İsrail askerlerinin işkence görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından birçok uluslararası insan hakları örgütü duruma tepki gösterdi. İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) ve Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) gibi kuruluşlar, İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarında gerçekleştirdiği ihlallerin derhal durdurulması çağrısında bulundu.

MSB'den Kocatepe Şehitlerini Anma ve Denize Çelenk Atma Töreni MSB'den Kocatepe Şehitlerini Anma ve Denize Çelenk Atma Töreni

Sosyal Medya ve Kamuoyu Tepkisi

Görüntülerin sosyal medyada hızla yayılması, kamuoyunda büyük bir öfke ve tepki dalgasına yol açtı. Dünya genelinde birçok kişi ve grup, İsrail'in bu tür insan hakları ihlallerine son vermesi için çağrıda bulundu ve uluslararası toplumun daha sert adımlar atmasını talep etti.

Editör: Utku Çelik