İsrail Stratejik İşler Bakanı ve Savaş Kabinesi Üyesi Ron Dermer, Gazze’nin güneyinde bulunan ve yaklaşık 1,5 milyon sivilin sığındığı Refah kentine, ABD’nin itirazlarına rağmen kara saldırısı düzenleyeceklerini belirtti.

Gazze Şeridi’nde Devam Eden Saldırılar

Amerikalı gazeteci Daniel Samuel Senor’un sunduğu “Call Me Back” adlı podcast programında konuşan Dermer, Gazze Şeridi’nde “savaşı kazanana kadar” Filistinlilere karşı saldırıların süreceğini ifade etti.

İsrail ve ABD Arasındaki Fikir Ayrılıkları

Dermer, Gazze Şeridi’nde güvenli bir alan bırakmayan saldırılardan kaçan yaklaşık 1,5 milyon Gazzelinin sığındığı Refah kentine saldırı konusunda ABD’nin itirazlarını dinlemek üzere İsrailli bir heyetin Washington’u ziyaret edeceğini belirtti. Ancak İsrail, ABD’nin Refah konusundaki fikirlerini dinleyecek olsa da, iki taraf arasında fikir birliği sağlanamasa bile “Refah’ı işgal edeceklerini” dile getirdi.

İsrail’in Saldırı Kararlılığı

İsrailli Bakan, “Bu gerçekleşecek, İsrail tek başına savaşmak zorunda kalsa da bu olacak. ABD dahil tüm dünya İsrail’e karşı dursa da savaşı kazanana kadar devam edeceğiz. Artık hükümet içinde sol kesim de dahil olmak üzere savaş hedeflerine ulaşılana kadar devam etme konusunda bir görüş hakim” ifadelerini kullandı.

Kanada'da 4.9 büyüklüğünde deprem Kanada'da 4.9 büyüklüğünde deprem

Refah’ın Durumu

Dermer, Refah’ın Filistinli direnişçilerin “kalesi” olduğunu savunarak, İsrail’in ABD ile anlaşmazlığa düşse bile Refah’ın kontrolünü ele alacağını belirtti.

Yerinden Edilmiş Filistinlilerin Son Sığınağı Refah

İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana sürdürdüğü saldırıları nedeniyle yaklaşık 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi’nde 1,9 milyon kişi yerinden edildi. Yerinden edilen Filistinlilerin çoğu, İsrail’in daha önce “güvenli olduğunu” iddia ettiği Refah kentine sığındı.

Refah’ın Nüfusu ve Yaşam Koşulları

Gazze Şeridi’nin en güneyinde Mısır sınırında yer alan, İsrail saldırılarından önce 280 bin olan Refah kentinin nüfusu 5 katından fazla artarak 1,5 milyona ulaştı. Yeterli miktarda kalacak yerin bulunmadığı ve altyapının yetersiz kaldığı Refah’a İsrail saldırılarından kaçarak sığınan Filistinlilerin büyük bir bölümü, derme çatma çadırlardan oluşan kamplarda yaşam mücadelesi veriyor.

İsrail’in Refah’a Saldırı Planı

İsrail ordusunun sık sık hava saldırıları düzenlediği Refah’a kara saldırısı başlatması halinde sivillerin Gazze Şeridi’nde sığınacak yerinin kalmayacağından endişe ediliyor. Uluslararası çapta İsrail’e Refah’a kara saldırısı düzenlememe konusunda uyarılar yapılmasına rağmen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu sık sık Refah’a yönelik saldırı planını dile getiriyor.

ABD’nin İsrail’e Destek Verme Durumu

Gazze’de Filistinlilere karşı soykırımla suçlanan İsrail’e siyasi ve askeri destek veren ABD Başkanı Joe Biden, Netanyahu ile 18 Mart’ta yaptığı telefon görüşmesinde “Refah’ı işgal girişiminin hata olacağını” söylemişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ