İran’ın kuzeybatısındaki Khoy kentinde bugün sabah saatlerinde 4.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem, Türkiye-İran sınırındaki Van ve Iğdır illerinde de hissedildi. Depremle ilgili bilgileri AFAD ve Kandilli Rasathanesi paylaştı.

Depremin detayları

AFAD’ın verilerine göre, deprem saat 08.55’te gerçekleşti. Depremin merkez üssü İran’ın Khoy kenti olarak belirlendi. Depremin büyüklüğü 4.3, derinliği ise 7 kilometre olarak ölçüldü. Deprem, Van’ın Başkale ilçesine 38.47 kilometre, Iğdır’ın Tuzluca ilçesine 49.06 kilometre uzaklıkta kaydedildi.

Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 4.4, derinliğini 5 kilometre olarak açıkladı. Depremin merkez üssünü İran’ın Hoy kenti olarak duyurdu. Deprem, Van’ın Başkale ilçesine 37.8 kilometre, Iğdır’ın Tuzluca ilçesine 48.4 kilometre uzaklıkta hissedildi.

Savaştan kaçan yüzlerce Filistinli, Mısır sınırına sığındı Savaştan kaçan yüzlerce Filistinli, Mısır sınırına sığındı

Depremde can ve mal kaybı var mı?

Deprem sonrası her iki ilde de herhangi bir can veya mal kaybı yaşanmadığı bildirildi. Deprem, bölgede kısa süreli bir paniğe neden oldu. Vatandaşlar, deprem anında evlerinden dışarı çıktı. AFAD ve Kandilli Rasathanesi, depremle ilgili gelişmeleri takip ettiklerini ve vatandaşları uyardıklarını belirtti.

Dün de aynı bölgede 5.7’lik deprem olmuştu

Dün de aynı bölgede 5.7 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. Deprem, saat 13.08’de olmuştu. Depremin merkez üssü yine İran’ın Khoy kenti olarak açıklanmıştı. Deprem, Van’ın Başkale ilçesine 44.85 kilometre, Iğdır’ın Tuzluca ilçesine 55.64 kilometre uzaklıkta kaydedilmişti. Deprem, Van ve Iğdır’ın yanı sıra Ağrı, Erzurum, Kars ve Hakkari’de de hissedilmişti. Depremde, Van’ın Başkale ilçesinde 2 kişi yaralanmış, bazı evlerde hasar oluşmuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ