Bolu'da, apartman inşaatı için yapılan temel kazısı sırasında tarihi bir hamam bulundu. Bu antik hamam, Roma dönemine ait olduğu düşünülüyor ve hamamda el oyması seramik eserler de gün yüzüne çıkarıldı.

Akpınar Mahallesi’nde Bulunan Tarihi Kalıntılar

Bolu'nun tarihi yerleşim bölgelerinden olan ve üçüncü derece sit alanı olarak kabul edilen Akpınar Mahallesi Mumcuoğlu Sokak'ta yer alan boş bir arazide apartman inşaatı temel kazısı gerçekleştirildi. Özel bir inşaat firmasının başlattığı çalışmalar sırasında tarihi yapı kalıntılarına rastlandı.

Sokak Hayvanlarına Yönelik Yasa Teklifine karşı protesto Sokak Hayvanlarına Yönelik Yasa Teklifine karşı protesto

K K6Tty Bu8 E6F P8 L O Z W K Z A

Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne Bildirildi

Tarihi yapı kalıntılarının bulunması üzerine durum, Bolu Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne iletildi. Müdürlük bünyesindeki arkeologlar, olay yerine gelerek detaylı incelemeler yaptı ve ardından alanda daha kapsamlı bir arkeolojik kazı çalışması başlatıldı.

Kazılar Bir Aydır Devam Ediyor 

Yaklaşık bir aydır süren arkeolojik kazılar sonucunda, Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen bir hamam ortaya çıkarıldı. Bu hamamda bulunan el oyması seramik eserlerin dikkat çekici olduğu belirtildi. Arkeologlar, kazı alanındaki çalışmalarına devam ediyor ve yeni bulguların ortaya çıkmasını bekliyor.

Kaynak: DHA