İSİG: 2024’ün İlk Üç Ayında En Az 425 İşçi Hayatını Kaybetti İSİG: 2024’ün İlk Üç Ayında En Az 425 İşçi Hayatını Kaybetti

Sosyal medyada "IKEA Emekçileri Birleşiyor Platformu"nu oluşturan işçiler, TİS ile belirlenen zam oranını reddederek en az yüzde 70 zam talep ettiklerini açıkladı. Yapılan açıklamada yetkili sendikanın 9 yıldır işçileri memnun edecek bir TİS imzalamadığı ve bunun sonucunda işçilerin hak kaybına uğrayıp maaşlarının açlık sınırına çekildiği belirtildi.

 "Yüzde 1 Zam Aldık!"

Açıklamada, "TİS’te yüzde 50 zam yapıldı fakat devletin yaptığı zam olan yüzde 49’un üstüne yüzde 50 zam değil, yani geçen senenin brütü üzerine yüzde 50 bir zam yapıldı. İşçiler yüzde 1 zam alabildi diyebiliriz. 17 bin 2 lira değil de bunun yaklaşık 100-150 lira üstü bir ücrete tekabül ediyor. İşçilerin beklentisini karşılamadı, sonuçlarını göreceğiz. Bu sonuca karşı mücadele vermeye devam edeceğiz." ifadeleri yer aldı.

 Mücadele Sürecek

IKEA işçileri, düşük zammı kabul etmediklerini ve haklarını alabilmek için mücadeleye devam edeceklerini vurguladı. "IKEA Emekçileri Birleşiyor Platformu"nun önümüzdeki süreçte nasıl bir yol izleyeceği merak konusu.

Kaynak: HABER MERKEZİ