Çocukların, ebeveynlerin ve eğitimcilerin gelişimlerine katkıda bulunmak, Türkiye’ye model olacak projeler üretmek hedefiyle kurulan İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Çocuk Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi, uluslararası alana açıldı. Yaklaşık 2,5 yıl önce faaliyete geçmesine rağmen kısa sürede dikkat çekici çalışmalarıyla fark yaratan İEÜ Çocuk Üniversitesi, Avrupa Çocuk Üniversiteleri Ağı'na (EUCUNET) üye oldu. Avrupa’da EUCUNET’e üye yaklaşık 60 üniversiteden biri olan İEÜ, İzmir’den Avrupa’ya yayılacak birçok proje ve yeni iş birlikleri geliştirecek. Sanattan mühendisliğe, spordan sosyal alanlara kadar birçok alanda etkinlikler, atölye çalışmaları ve eğitim programları düzenleyen İEÜ, bilgi ve tecrübesini daha geniş kitlelere ulaştırma fırsatı yakalayacak.   

'Düzenli meyve tüketimiyle kalp damar hastalıklarından korunmak mümkün' 'Düzenli meyve tüketimiyle kalp damar hastalıklarından korunmak mümkün'

SAYGIN BİR KURULUŞ

İEÜ Çocuk Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Öğretim Görevlisi Ezgi Oral Bozkurtoğlu, EUCUNET’in çocuk üniversitelerini destekleyen saygın bir kuruluş olduğuna dikkat çekti. Merkez olarak bugüne kadar yaptıkları başarılı ve İzmir geneline hitap eden projelerin, üyeliğe giden yolda kendilerine büyük avantaj sağladığını söyleyen Bozkurtoğlu, “Yaptığımız tüm çalışmalarda, artık Avrupa Çocuk Üniversiteleri Ağı logosu ile katılım sertifikası vermeye başladık. Merkezimizde; 0-18 yaş arasındaki çocuklar, aileleri ve eğitimcilere yönelik çalışmalar, projeler ve etkinlikler yürütmeye devam edeceğiz. Bilim, sanat, kültür, dil, sağlık, spor ve teknoloji alanlarında çocuklarımız ile toplumun bütün üyelerini bir araya getiren, çok disiplinli projeler üretme ve uygulama hedefi olan bir kurumuz” ifadelerini kullandı.

TOPLUMLA BİRLİKTE ÇALIŞMALAR

Bozkurtoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çocuklardaki ilgi ve yeteneklerin erkenden fark edilmesi, ihtiyaç duydukları alanlarda onların gelişimlerinin desteklenmesi, ilerleyen dönemde daha başarılı ve sağlıklı bireyler olarak topluma kazandırılmaları açısından çok önemli. Bu amaçla çocuğu merkeze alarak aileler, eğitimciler ve toplumla çalışmalar yürütmeye devam edeceğiz. Bu çalışmalar sırasında İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne bağlı olmanın avantajını kullanarak sanat, tıp, mühendislik, eğitim, sosyal bilimler gibi pek çok farklı alandan uzmanın desteğini alıyoruz, almaya da devam edeceğiz. Üniversite-toplum iş birliğini geliştirmek, toplumsal ruh sağlığını desteklemek, toplumsal farkındalığı artırmak hedefiyle ulusal ve uluslararası projeler geliştirmek istiyoruz. Ayrıca çevrim içi ve yüz yüze faaliyetlere de başladık.” 

Kaynak: BÜLTEN