Ege Denizi’nde bulunan Yunan adalarına seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları için yeni bir fırsat doğdu. Kapıda vize uygulamasının başlamasıyla birlikte, 10 Yunan adasına pasaportla giriş yapmak mümkün hale geldi. Bu adalardan biri de Yunanistan’ın Samos Adası. İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) de bu adaya sefer düzenlemeye karar verdi.

Samos Adası nerede ve nasıl gidilir?

Samos Adası, Ege Denizi’nin doğusunda, Türkiye’nin İzmir ve Aydın illerine yakın bir konumda yer alıyor. Adanın nüfusu yaklaşık 33 bin civarında. Samos Adası, tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle ünlü bir turizm merkezi. Adada, antik Yunan filozofu ve matematikçisi Pisagor’un doğduğu yer olan Pisagoryon, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Yunan adalarına kapıda vize detayları! Yunan adalarına kapıda vize detayları!

Samos Adası’na Türkiye’den gitmek için iki seçenek var. Birincisi, İzmir’in Seferihisar ilçesinden kalkan deniz otobüsleriyle adaya ulaşmak. İkincisi, Aydın’ın Kuşadası ilçesinden kalkan feribotlarla adaya gitmek. Her iki seçenekte de seyahat süresi yaklaşık 1 saat 15 dakika sürüyor.

İDO’nun Samos Adası seferleri ne zaman ve ne kadar?

İDO, Samos Adası’na seferlerine 6 Nisan 2024 tarihinden itibaren başlayacağını duyurdu. Seferler, haftanın belirli günlerinde sabah gidiş akşam dönüş şeklinde yapılacak. Ağustos ayında ise seferlerin her gün olması planlanıyor.

İDO’nun Samos Adası seferlerinin bilet fiyatları şöyle:

  • Seferihisar - Samos: Aynı gün dönüş 35 euro, farklı gün dönüş 49 euro

  • Kuşadası - Samos: Aynı gün dönüş 41 euro, farklı gün dönüş 52 euro

İDO, bu hatlarda araçlı yolcu taşımadığını da belirtti.

Kapıda vize nasıl alınır ve ne kadar tutar?

Samos Adası’na giriş yapmak için geçerli bir pasaport ve Schengen vizesi ya da kapıda vize gerekiyor. Kapıda vize almak isteyenlerin, pasaportlarının geri dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli olması ve 10 yıldan eski olmaması gerekiyor. Ayrıca, kapıda vize almak için 60 euro ödemek ve gidiş-dönüş biletini, konaklama rezervasyonunu ve seyahat sağlık sigortasını ibraz etmek gerekiyor. Kapıda vize, sadece Samos Adası’na giriş için geçerli olup, diğer Yunan adalarına veya anakaraya geçiş yapmak mümkün değil.

Kaynak: haber merkezi