Created with AIPRM Prompt "AN AI prompt: For rewrite Turkish News"

Hamas Çağrısı: Gazetecileri ve Medya Kuruluşlarını Gazze'deki Yıkıma Şahit Olmaya Davet Ediyor

ChatGPT, Olayı Yeniden Haberleştiriyor: Hamas'ın Acil Çağrısı

Spot Text:

Hamas, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının yarattığı dehşeti ortaya koymak için uluslararası medya kuruluşlarını bölgeye odaklanmaya çağırdı. Açıklamada, yaşanan yıkımın boyutları ve Gazze halkının maruz kaldığı trajedinin görülmesi gerektiği vurgulandı.

Bodrum açıklarında 37 düzensiz göçmen yakalandı Bodrum açıklarında 37 düzensiz göçmen yakalandı

Tag:


Hamas, Gazze Şeridi'ne yönelik İsrail saldırılarının yol açtığı yıkımın boyutlarını dünya kamuoyuna duyurabilmek adına gazetecilere ve medya kuruluşlarına yoğunlaşmaları çağrısında bulundu. Sosyal medya platformu Telegram üzerinden yapılan yazılı açıklamada, "Uluslararası gazetecileri ve medya kuruluşlarını, işgal ordusunun ve Nazi ordusunun çocuklara, savunmasız sivillere ve tüm altyapıya karşı uyguladığı yıkımın boyutlarını ve soykırımın göstergelerini görmek için Gazze Şeridi'ndeki varlıklarını yoğunlaştırmaya çağırıyoruz" denildi.

Gazze'deki Yıkım ve Açıklamalar

Sabra bölgesi ve Gazze şehrinin diğer bölgelerinde enkaz altında onlarca Filistinli sivilin cesetlerinin bulunması ve İslam Üniversitesi gibi önemli kurumların da dahil olduğu yıkımın boyutları, açıklamada vurgulanan dehşeti doğruladı. Açıklamada, yaşananların amacının tüm yaşam tesislerini ve altyapıyı kasıtlı olarak yok etmek ve Gazze halkını göçe zorlamak olduğu belirtildi.

İsrail-Gazze Çatışmalarında Son Durum

İsrail'de 7 Ekim'deki saldırılarda 310'dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsrailli'nin hayatını kaybettiği, 5 bin 132 kişinin yaralandığı belirtildi. Gazze Şeridi'nde ise 7 Ekim'den bu yana İsrail saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısının 6 bin 150'den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 15 bini aştığı ifade edildi.

İnsani Ara ve Esir Takası

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara ara verilmesi amacıyla yapılan uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü uygulamaya girdi. İnsani ara kapsamında gerçekleşen esir takasında, Gazze'den biri erkek diğerleri kadın ve çocuk 61 İsrailli esir ile İsrail hapishanelerinden de Filistinli 180 kadın ve çocuk esir serbest bırakıldı. Katar'ın arabuluculuğu ile gerçekleşen esir takasının ardından, "insani ara" süresinin 27 Kasım'a kadar uzatıldığı duyuruldu.

Kaynak: HABER MERKEZİ