Halit Kıvanç, Türkiye'de radyo ve televizyon yayıncılığının gelişmesine önemli katkı vermiş bir radyo ve televizyon sunucusudur. 1955 yılından itibaren radyo sunuculuğu yaptı. Olimpiyatlar ve büyük uluslararası spor karşılaşmalarında maç spikerliği yapmasının yanı sıra Brezilyalı futbolcu Pele ile röportaj yapan ilk gazeteci olması ile hatırlanır. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramları'nda her sene TRT Çocuk Şenliği'nin sunuculuğunu yaparak şenliklerin simgesi olmuştur.
1925 yılında İstanbul-Fatih’te dünyaya geldi. Türkiye’de en uzun soluklu sunuculuk mesleğini icra eden isimlerdendir. Beş kardeştir. Babası İsmail Bey, annesi ise Leman Hanım’dır. 1955 yılında Bülbin Hanım ile evlenen Halit Kıvanç, bir oğul babasıdır. 

Efsane futbolcu Pele ile röportaj yapan ilk gazeteci olan Halit Kıvanç, Pertevniyal Lisesi'nin ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra üç ay kadar hakimlik yaptı. Günümüze kadar Milliyet, Tercüman, Hürriyet, Güneş başta olmak üzere birçok dergi ve gazete bünyesinde üst düzey yöneticilik görevlerini üstlendi. 

İşe alınan 2431 sözleşmeli personel belli oldu İşe alınan 2431 sözleşmeli personel belli oldu

1953 yılında Halit Talayer ve Alp Zirek ile birlikte Türkiye'nin ilk günlük spor gazetesi olan Türkiye Spor’u çıkardı. Bir sene kadar İngiliz yayın kuruluşu BBC’de de görev yaptı. 

Türk televizyon tarihinde birçok ilk projeye imza atan Halit Kıvanç; olimpiyatlar ve uluslararası karşılaşmalarda sunuculuk yapmış, tam 10 dünya kupasının finalini televizyon ve radyodan sunmuştur. 2005 senesinde sunuculuğunun 50. yılını kutlayan Kıvanç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, TSYD ve diğer kuruluşların düzenlediği yarışmalarda 200’den fazla ödül aldı. 

Duayen isim, 25 Ekim 2022'de İstanbul'da 97 yaşında öldü. 27 Ekim'de ise Türkiye Spor Yazarları Derneği'nde düzenlenen anma töreninin ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.