banner112

ZMO: Üretici ve Kooperatifler korunmalı

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, Hal yasası ile gıda fiyatlarındaki artış ve kriz ile ilgili çözüm önerisi getirdi: Üretici ve Kooperatifler korunsun, hal hakem heyetlerinde Ziraat Mühendisleri yer alsın, meyve sebze dışında diğer tarım ürünleri de hal kapsamına alınsın.

ZMO: Üretici ve Kooperatifler korunmalı

HABER/ Gökçe ADAR

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, düzenlediği basın toplantısında son günlerde gıda fiyatlarındaki artış ve tanzim satışlarla kriz koşullarının kendini hissettirdiğinden bahsetti. Toplantıda tarımdaki sorunların artık geçiştirilemez ve saklanamaz bir sınıra dayandığı ifade edildi. Yönetim adına basın açıklamasını okuyan komisyon üyesi Okay Serçinoğlu, “Bir ülkede tarım sektöründen yerine getirmesi beklenen işlevler içerisinde halkın gıda ve beslenme ihtiyacının karşılanması ilk sırada yer almaktadır. Bu aynı zamanda ülkenin gıda güvencesi anlamına gelmektedir. Gıda güvencesi, ülke insanının yaşamı için gerekli olan yeterli miktarda, sağlıklı, güvenilir ve besleyici gıdaya fiziksel ve ekonomik olarak sürekli ulaşabilmesini ifade etmektedir. Gıda güvencesi başta devletlerin ve hükümetlerin sorumluluğundadır ve hükümetler bu sorumluluğu yerine getirecek politikaları hayata geçirmekle yükümlüdürler. Son günlerde gıda fiyatlarındaki artış ve tanzim satışlarla iyiden iyiye kendisini hissettiren kriz koşulları tarımdaki sorunların artık geçiştirilemez ve saklanamaz bir sınıra dayandığını ortaya koymaktadır” dedi.

Serçinoğlu, “Bizler TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi olarak mesleki ve toplumsal sorumluluğumuz gereği bundan önce olduğu gibi bugün de karar vericileri ve kamuoyunu uyarma sorumluluğumuzu yerine getiriyor ve bu yasanın sorunları çözmekten uzak olduğunu, hatta sorunları daha da büyüteceğini ifade ediyoruz. Bu kapsamda, yasa taslağında getirilmesi düşünülen değişiklilerle ilgili taslak metin geri çekildiği için tek tek maddelere ilişkin görüşlerimiz yerine, değişiklik öngörülen temel başlıklar üzerinden şöyle bir değerlendirme yapılabilir: İdeal olan, üreticilerin kooperatifler aracılığıyla ürünlerini hallere sokabilmesi veya herhangi bir aracılık hizmetine gerek duymadan kooperatiflere tanınan ayrıcalıklardan da yararlanarak ürünlerini doğrudan tüketiciye ulaştırabilmeleridir. Ancak ülkemizde başta sebze-meyve alanında olmak üzere tarımda üretici örgütlenmesi son derece zayıftır. Böyle bir ortamda mevcut komisyonculuk faaliyetlerine son vererek yerine şirketleri koymak çözüm olamaz. Üretici örgütleri odaklı bir sistemin kurulması temel hedef olmalıdır, ancak geçiş döneminde altyapısı hazırlanmak koşuluyla komisyonculuk faaliyetlerinin kendi sınırlarına çekildiği yeni bir düzenleme yapılabilir. Hal hakem heyetlerinde de Ziraat Mühendisleri mutlaka yer almalıdır” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2019, 13:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Ekiz
Ahmet Ekiz - 2 yıl Önce

Okay Bey'in dikkatine : Katiliyorum.Ureticierin veya koop . e

rin Hal'e mal getirmeleri tesvik edilmeli ornegin komisyon orani dusulebilir veya GETIRILEN URUN MIKTARINA GORE MAZOT BEDELI (ihracattaki katma deger bedeli gibi) vb tesvikler saglanmali ve asil onemlisi satis noktalarinda kontrol yapilarak kayitdisi onlenmelidir.