banner112

YKS tercihleri bugün başladı

YKS sınav sonuçları 18 Temmuz tarihinde açıklandı. Sınav sonuçların açıklanmasının ardından milyonlarca öğrenci tercih işlemlerine hazırlanıyor. YKS tercih işlemlerinin ne zaman başlayacağı ve son tercih tarihi merak konusu olurken konu ile ilgili açıklama ÖSYM'den geldi. Buna göre, YKS tercihleri 27 Temmuz itibarı ile başladı. İşte, YKS tercihleri ile ilgili merak edilenler...

YKS tercihleri bugün başladı

ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre YKS tercih kılavuzu yayımlandı.

ÖSYM  "2022-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, 19  Temmuz 2022 tarihinde ÖSYM'nin //www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlandı. 

YKS TERCİHİ NEREDEN YAPILIR?
Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Tercih işlemi, ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır. 

YKS TERCİHİ NASIL YAPILIR?
Yök Atlas sisteminden yararlanacak öğrenci adayları YKS tercih robotu ile listelerini hazırlayabilir. İstedikleri puan türünde üniversite tercihlerini gerçekleştirecek öğrenciler kılavuz dahilinde ÖSYM AİS sisteminde olacak.

Yine kılavuz ile birlikte ÖSYM tarafından yayımlanan üniversite taban puanları, başarı sıralamaları ve kontenjanları tercihlerde belirleyici olacak.

YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN BİTİYOR?
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün tarafından yapılan açıklamaya göre 2022-YKS tercih işlemleri 27 Temmuz 2022 tarihinde başladı. 

Adaylar, tercihlerini 27 Temmuz - 5 Ağustos tarihleri arasında //osym.gov.tr adresinden yapacaklardır.

YKS'DE KAÇ TERCİH HAKKI VAR?
ÖSYM tercih kılavuzuna göre adayların en fazla 24 tane sıralaması olabilir.

Buna göre hedefledikleri bölümleri ve üniversiteleri yazmak için aday öğrencilerin 24 satırı olacak. Listenin tamamını doldurmak şartı bulunmuyor. (Habertürk) 

banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100