banner112

Yargıtay'dan 'Kadın cinayeti'ne gerekçeli bozma

Yargıtay'dan 'Kadın cinayeti'ne gerekçeli bozma
İZMİR'in Menemen İlçesi'nde, eski eşi 25 yaşındaki Filiz Aktaş'ı tabancayla öldürüp, kaçarken 1 polis memurunu yaralayan 54 yaşındaki Hayri Özel'in yargılandığı davada, genç kadının ortak çocuklarına kötü muamele yaptığı iddiasını haksız tahrik sayan mahkeme heyeti, 20 yıl hapis cezası verdi. Yargıtay'ın, olaydan 1.5 yıl önce meydana geldiği öne sürülen bu durumun 'haksız tahrik' sayılmayacağını belirtip kararı bozmasına rağmen, yerel mahkeme, aynı gerekçeyle, ilk kararında direndi. Dosyayı tekrar inceleyen Yargıtay, bu kez de olayın 'Kadın Cinayeti' olması nedeniyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın da davaya müdahil olup görüşünün alınması gerektiğini belirterek kararı bozdu.

Olay, 6 Ekim 2011 tarihinde, İzmir- Çanakkale karayolu üzerinde meydana geldi. Menemen'in Emiralem Mahallesi'nde oturan 1 çocuk annesi, 25 yaşındaki Filiz Aktaş, muhasebe biriminde çalıştığı Koyundere'deki tekstil atölyesine gitmek üzere sabah evden çıktı. Aktaş, karayolu üzerindeki Menemen yaya üstgeçidi önüne geldiğinde, 4 yıl evli kalıp 2010 yılı Mayıs ayında boşandığı Hayri Özel önünü kesti. Afyonkarahisar'da, 1992 yılında Peyami Yıldırım'ı öldürdüğü için tutuklu bulunduğu cezaevinden 2002 yılında Şartla Salıverme Yasası ile çıkan Özel, genç kadını tabancayla vurarak öldürdü.

Kaçmak isteyen Hayri Özel, peşine düşen polisle de çatışmaya girdi. Olayda polis memuru 47 yaşındaki Mustafa Gönen Yılmaz, ayağından yaralandı. Çatışmada Hayri Özel de vurularak yaralı yakalandı. Özel'in üzerinden 2 tabanca, 9 dolu şarjör, susturucu ve sahte nüfus cüzdanı çıktı. Tedavisinin ardından tutuklanan Hayri Özel hakkında, Karşıyaka 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde, Filiz Aktaş'ı tasarlayarak öldürmekten ağırlaştırılmış ömür boyu hapis, polis memuru Mustafa Gönenç Yılmaz'ı yaralama, resmi belgede sahtecilik, dört polis memuruna karşı görevi yaptırmamak için direnme, ruhsatsız silahla ateş etme suçlarından da 40 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

MAHKEME, TAHRİK İNDİRİMİNDE DİRENDİ

Mahkeme heyeti, sanık Hayri Özel'e eski eşini öldürdüğü için önce ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verdi. Ancak, öldürdüğü Filiz Aktaş'ın, olaydan 1.5 yıl önce çocuğuna karşı kötü muamelede bulunduğu iddiasını haksız tahrik kabul edip, duruşmalardaki iyi halini de göz önüne alarak, Özel'in cezasını 20 yıl hapse indirdi. Özel, ayrıca polis memurunu yaralamaktan ve diğer suçlardan da 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Filiz Aktaş'ın ailesinin temyiz başvurusunda bulunduğu Yargıtay, cinayetten 1.5 yıl önce yaşandığı öne sürülen dayak olayının, 'Haksız tahrik' sayılamayacağını belirtip, kararı bozdu. Yargıtay'ın bozma kararı üzerine yeniden yargılama yapan Karşıyaka 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi, Filiz Aktaş ve ailesinin 1.5 yıl önceki dayak olayından dolayı para cezası alıp hükmün ertelenmesinin geri bırakılmasını bir kez daha 'haksız tahrik' saydı ve ilk kararında direndi, sanık Hayri Özel'e yine aynı cezayı verdi.

İKİNCİ BOZMANIN GEREKÇESİ BAKANLIK

Filiz Aktaş'ın ailesinin itirazı üzerine Yargıtay, dosyayı ikinci kez inceledi. Yüksek mahkeme bu kez de dosyayı, kadın cinayeti olmasından dolayı başka bir gerekçeyle bozdu. Öldürülen Filiz Aktaş'ın eski eşinin kurbanı olmasından dolayı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın davaya müdahil olup olmayacağına dair görüşünün alınması gerektiği belirtilerek karar bozuldu. Hayri Özel'in 23 Ağustos tarihinde yeniden hakim karşısına çıkacağı belirtildi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'a ilişkin Uygulama Yönetmeliği'ne göre, bu tkür cinayetlere müdahil olabiliyor. Yönetmelikti iylgili madde şöyle:

"MADDE 46 - (1) Bakanlık, gerekli görmesi hâlinde kadın, çocuk ve aile bireylerine yönelik olarak uygulanan şiddet veya şiddet tehlikesi dolayısıyla açılan ve herhangi bir şekilde haberdar olduğu idarî, cezaî, hukukî her tür davaya ve çekişmesiz yargıya müdahil olarak katılabilir."
Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2017, 10:17
YORUM EKLE

banner97

banner96