banner112

Umuda yolculukta bu da oldu!

Aydın'ın Didim ilçesi açıklarında, Yunan unsurlarınca itilen 28 kaçak göçmen arasında bulunan Kamerun uyruklu hamile Havol Cepta (32), denizin ortasında botta doğum yaptı. Dalgalarla sürüklenen bottaki kaçaklar Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarılırken, doğum yapan anne ile erkek bebeği hastanede tedaviye alındı.

Umuda yolculukta bu da oldu!

Sahil Güvenlik Komutanlığı sabah saat 05.00 sıralarında Didim açıklarında bir grup kaçak göçmen ihbarını aldı. Harekete geçen Sahil Güvenlik Botu, Yunan unsurlarınca Türk karasularına itilen lastik bot içerisindeki 28 kaçak göçmeni kurtardı. Lastik botla yurtdışına çıkmak isteyen kaçak göçmenlerden hamile olan Kamerun uyruklu Havol Capta'nın denizin ortasında doğum yaptığı anlaşıldı. Anne ve yeni doğan erkek bebekle birlikte 28 kaçak göçmen Sahil Güvenlik Botuna alınarak kıyıya getirildi.

ANNE VE BEBEĞİ HASTANEYE KALDIRILDI

Kaçak göçmenler, İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edilirken, yeni doğum yapan Havol Capta ile Juvel Capta ismi verilen erkek bebeği Didim Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada sağlık kontrolünden geçirilen anne ile bebeğin durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Kontrollerin ardından Havol Capta ve bebeği Juvel Capta, Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edildi. 'DOĞUM YAPARKEN KARDEŞİM YARDIM ETTİ'

Hastane odasında gazetecilere yaşadıklarını anlatan Agol Tchabda, İzmir Basmane'den Yunanistan'a geçmek için yola çıktıklarını ve hamile olarak lastik bota bindiğini söyledi. Bu sırada gözyaşı döken Tchabda, "Yunanistan sınırına ulaştığımızda içinde olduğumuz botu vurdular. Polisi çağırdılar. Polis bize 'Susun ve geri dönün' diyerek bağırdı. Bizi Türk sınırlarına doğru ittiler. Yeni doğmuş bebeğim vardı, yere çöktüm. 'Bize yardım edin' diyerek bağırdım. Botun içindeyken kendimi kötü hissediyordum. Doğum sırasında kardeşim bana yardım etti. Çok zordu. Yunanistan'a geçen eylül ayından itibaren birkaç kez geçmeye çalıştık. Ancak her defasında geriye itildik" dedi. Bebeğini kucağına aldığı için çok mutlu olduğunu belirten Kamerunlu kadın, Türk devletine teşekkür etti.'1,5 SAAT DENİZİN ORTASINDA KALDIK'
Agol Tchabda’nın eşi Dubi Tchabda ise, "Yunan jandarması geldi ve biz de 'Yardım edin' diyerek bağırdık. 'Hayır' dediler. Yaptıkları tek şey bizi itip, kakmak oldu. Bizi denizin ortasında bıraktılar. Denizin ortasındaydık. 1,5 saat sonra güvenlik geldi. Onları aramıştık. Yunan güvenlik güçleri, bizi Türkiye sınırına doğru itti. Türk sularında bizi kurtarmaya geldiler, ambulansı aradılar. Deniz ortasında doğum yapan eşim ve bebeğini alıp hastaneye götürdüler. Çok mutluyum. Türk güvenlik güçleri, doktorlar bizi yalnız bırakmadı. Her şeyimizle ilgilendiler. Çok iyiydi. Eşime sahip çıktılar. Her şey yolunda" diye konuştu. (DHA)

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2022, 17:04
banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100